Gdańskie muzeum otrzymało w darze ok. 50 zdjęć miasta z 1943 roku

Slajdy wykonał w 1943 roku Sverre Sondenaa, który przyjechał do Gdańska studiować w Wyższej Szkole Technicznej (dziś w jej obiektach działa Politechnika Gdańska - PAP), na miejscu poznał gdańszczankę niemieckiego pochodzenia, z którą się ożenił. W 1944 roku małżeństwo – w obawie przed możliwymi działaniami wojennymi na terenie Pomorza, wyjechało do Norwegii, gdzie – niedługo potem urodziły im się dwie córki – Eva Marie oraz Ingrid Charlotte i syn – Svein Harald.



W piątek trójka rodzeństwa zjawiła się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. „Skontaktowali się z nami dzień wcześniej z pytaniem, czy bylibyśmy zainteresowani zdjęciami Gdańska sprzed prawie 70-laty. Odpowiedzieliśmy, że oczywiście” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa MHMG, Monika Krygier.



Rodzeństwo przyniosło z sobą ulokowane w specjalnej drewnianej skrzynce kolorowe slajdy prezentujące różne zakątki miasta poczynając od Nowego Portu, gdzie mieszkał ich autor, po fotografie wykonane w historycznym centrum Gdańska.



Jak zaznaczyli Norwedzy, już od dawna myśleli o tym, by zdjęcia autorstwa ich ojca przekazać jakiejś placówce. „Dla nas te slajdy to część rodzinnej historii, ale nasze dzieci nie mają już do nich takiego emocjonalnego stosunku. Chcieliśmy, by zdjęcia trafiły w miejsce, gdzie mogłyby okazać się użyteczne” – powiedział dziennikarzom Svein Harald Sondenaa.



Norweg dodał, że niedawno zupełnym przypadkiem znalazł w internecie żyjącą obecnie w Szwecji dawną mieszkankę Gdańska, która okazała się być współlokatorką małżeństwa Sondenaa z czasów, gdy mieszkało ono w tym mieście. Właśnie ten przypadek sprawił, że rodzeństwo pomyślało o przyjeździe do Gdańska, w którym jeszcze żadne z nich nie było, i podarowaniu jakiemuś miejscowemu muzeum fotografii ojca.



„Spotkaliśmy się już z dawną współlokatorką naszych rodziców, która przyjechała tutaj specjalne ze Szwecji. Razem obejrzeliśmy kamienicę w Nowym Porcie, gdzie mieszkali. Zdążyliśmy też zwiedzić inne miejsca w Gdańsku. W wielu z nich rozpoznaliśmy miasto z fotografii ojca i teraz trochę trudniej nam się z nimi rozstać” – powiedział Svein Harald Sondenaa dodając, że – na szczęście, zrobił zapobiegliwie elektroniczne kopie zdjęć.



Wizyta w mieście, gdzie poznali się i mieszkali ich rodzice, stała się dla trójki rodzeństwa okazją do wspomnień. „Nasz ojciec, który był zafascynowany samolotami, przyjechał do Gdańska na przełomie 1936 i 1937 roku studiować aerodynamikę. Wcześniej w tej samej szkole uczył się jego starszy brat - studiował budownictwo okrętowe” – opowiedziała dziennikarzom Ingrid Charlotte Sondenaa dodając, że studiowanie w Gdańsku było dla obu braci o tyle łatwe, że między Gdańskiem a Stavanger kursował w tym czasie regularnie statek handlowy.



Dzięki spotkaniu w Gdańsku z dawną współlokatorką rodziców, Norwegowie poznali też nieznane dotąd rozdziały z dziejów swojej rodziny. „Gdy nasi rodzice wyjechali do Norwegii, w Gdańsku pozostali rodzice naszej matki. Dziadek był szanowanym w Nowym Porcie lekarzem. Gdy do miasta weszli Rosjanie, życie ocalił mu jeden z lokatorów – Francuz, który mówił po rosyjsku na tyle dobrze, że potrafił ich przekonać, iż dziadek – jako lekarz, może być także dla nich użytecznym człowiekiem” – opowiedziała Ingrid Charlotte Sondenaa.



Norweżka dodała, że dziadek ocalał – przydzielono mu konny wóz, którym jeździł po mieście i okolicach, by pomagać rannym żołnierzom. „W 1946 roku dziadek dołączył do nas w Norwegii, kilka lat później przyjechała też jego żona, której przez dłuższy czas nie pozwalano opuścić Polski” – opowiedziała Ingrid Charlotte Sondenaa.



aks/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17