Gdański IPN w 30. rocznicę stanu wojennego

Jak poinformował PAP asystent prasowy gdańskiego IPN, Jan Daniluk, złożona z prawie 40 plansz plenerowa wystawa przypominająca wprowadzenie i przebieg stanu wojennego, zostanie otwarta 13 grudnia na gdańskim placu Solidarności.



"Podobne wystawy IPN organizuje też w innych miastach w Polsce, jak choćby w Bydgoszczy czy w Toruniu. Jednak każda z tych ekspozycji, obok identycznych plansz opowiadających o sytuacji w kraju, zawierać też będzie część poświęconą danemu regionowi. W Gdańsku będziemy mieli 10 regionalnych plansz" - powiedział Daniluk dodając, że wystawa prezentowana będzie do 8 stycznia 2012 r.



Gdański IPN wydał też publikację pt. "Trzynastego grudnia roku pamiętnego... Internowani w stanie wojennym z powodów politycznych z województw bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego, toruńskiego i włocławskiego". Daniluk poinformował, że publikacja zwiera listę ok. 830 osób oraz kilka referatów poświęconych internowaniom.



W najbliższy poniedziałek gdański IPN zorganizuje też konferencję historyczną pt. "Stan wojenny na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach (1981-1983)". Autorami wykładów będą głównie historycy Instytutu oraz pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego na co dzień badający historię Polski lat 70. i 80.



Wśród wykładów znajdą się m.in. referaty prezentujące działania Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku oraz Wydziału Śledczego SB KW MO w Bydgoszczy. Jeden z historyków gdańskiego IPN opowie też o weryfikacji dziennikarzy głównych mediów Wybrzeża w styczniu 1982 r.



W programie konferencji będą też referaty o działaniach młodzieży w Trójmieście w pierwszych miesiącach stanu wojennego, podziemnych strukturach w Gdańskiej Stoczni Remontowej, działalności Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w Lęborku oraz internowanych w stanie wojennym z ówczesnego województwa toruńskiego.



Osobny referat dotyczyć będzie zdarzeń w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, gdzie 14 sierpnia 1982 r. milicja i straż więzienna przeprowadziły brutalną pacyfikację internowanych działaczy opozycji. Pobito wówczas ponad 80 internowanych, blisko połowa z nich doznała ciężkich obrażeń. Opozycjoniści byli polewani wodą, bici pałkami i szczuci psami. Trwająca kilka godzin akcja była odpowiedzią na protest uwięzionych dotyczący ograniczenia kontaktów z rodzinami.



Inny wykład w całości poświęcony będzie pierwszej śmiertelnej ofierze stanu wojennego w Gdańsku - 20-letniemu Antoniemu Browarczykowi, który 17 grudnia 1981 roku został zastrzelony przez MO podczas odbywającej się w centrum Gdańska demonstracji związanej z rocznicą Grudnia'70 a zarazem będącej wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.



Spotkanie zakończy pokaz zdjęć z czasu stanu wojennego autorstwa Bogusława Nieznalskiego - trójmiejskiego działacza opozycyjnego i fotografa, który w czasie PRL-u dokumentował ważne społeczne wydarzenia, w tym manifestacje w 1970 roku czy strajki które miały miejsce 10 lat później w Stoczni Gdańskiej. Pokazowi będą towarzyszyć komentarze autora zdjęć.



Konferencja będzie miała miejsce na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.



aks/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17