Gdańsk: konferencja o historii jedzenia od antyku do XIX wieku
"Od wielu lat, wraz z grupą naukowców z całej Polski i zagranicy, zainteresowanych historią jedzenia chcieliśmy zorganizować konferencję poświęconą temu tematowi i w końcu się udało" - powiedziała PAP kurator konferencji dr hab. Beata Możejko z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak wyjaśniła, na konferencję noszącą tytuł "Historia naturalna jedzenia. Między antykiem a XIX wiekiem" złoży się ponad 30 wykładów.
Wiele wykładów poświęconych będzie temu, jak - w przeciągu wieków, jedzono w domach królów, książąt czy innych możnych. W programie znalazły się choćby opowieści o kuchni na dworach pierwszych Jagiellonów, czeskich Luksemburgów, angielskich Tudorów, królów hiszpańskich w XVI-XVII wieku czy czeskich dworach w XIV i XV wieku. Osobny wykład będzie poświęcony temu, co pojawiło się na stołach podczas uroczystości weselnych Zygmunta III Wazy i Anny Austriaczki w 1592 roku.
W czasie seminarium mowa będzie także o kuchni zakonnej, choćby na przykładzie dań podawanych w refektarzach na terenie państwa zakonu krzyżackiego w Prusach, jadła serwowanego w klasztorze benedyktynów w Tyńcu czy konfitur i innych przysmaków przygotowywanych w kuchni klasztorów w konwentach żeńskich w XVII i XVIII wieku.
Pojawią się też wykłady poświęcone cenom żywności w późnym Cesarstwie Rzymskim, angielskim stołom piknikowym na przełomie XVIII i XIX wieku, żywieniu niemowląt i małych dzieci w XVI-XVIII wieku, dawnym książkom kucharskim czy wybranym zastawom stołowym, w tym srebrnym serwisom Stanisława Augusta czy platerowy zastawom, jakich używano na terenie ziem polskich w XIX w.
Osobny blok wykładów poświęcony będzie gdańskim zwyczajom związanym z jedzeniem, w tym gustom duchownych z okolic Gdańska na przełomie XVII i XVIII wieku, wygłaszanym przy stole modlitwom, menu gdańskich ludzi morza w XVIII wieku, kuchniom i spiżarniom w osiemnastowiecznych domach gdańskich oraz srebrom stołowym zgromadzonym przez dawne Rady Miasta Gdańska.
Spotkanie potrwa dwa dni, a rozpocznie się w czwartek. Będzie ono miało miejsce w mieszczącym się przy ul. Długiej w Gdańsku Domu Uphagena, który w tym roku obchodzi 100-lecia udostępnienia jako muzeum wnętrz mieszczańskich. Wstęp wolny.
Organizatorami konferencji są Zakład Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Dom Uphagena, który jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. (PAP)
aks/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17