Fundamenty rzymskiego pałacu odkryto w Kolonii

Archeolodzy znaleźli między innymi resztki pochodzących z IV wieku kafli podłogowych - powiedział kierownik wykopalisk Sven Schuette. Dokładne datowanie było możliwe dzięki rodzajowi ceramiki, charakterystycznej posadzce kamiennej oraz oznaczonym cegłom.



Do naszych czasów przetrwało niewiele - zastrzegł Schuette. Jak wyjaśnił, mury i wyposażenie rzymskich budowli były wykorzystywane w późniejszych epokach do innych celów. "Co nie trafiło do pieca, znalazło zastosowanie jako element dekoracyjny w kościołach" - wyjaśnił.



Z licznych posągów, które zapewne zdobiły koloński pałac, pozostało jedynie ucho cesarza. Archeolodzy odsłonili dotychczas około czterech metrów kwadratowych powierzchni. Fundamenty reprezentacyjnej fasady budynku są jednak dobrze widoczne.



Prace archeologiczne na placu ratuszowym w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Kolonii trwają od dawna. W minionych latach odkryto średniowieczną dzielnicę żydowską. W przyszłości powstać ma w tym miejscu podziemne muzeum.



Na terenie dzisiejszej Kolonii już w I w. p.n.e. istniała rzymska osada legionowa Oppidum Ubiorum. W roku 50 po Chrystusie osada, w której urodziła się żona cesarza Klaudiusza, Agrypina, otrzymała prawa miejskie i nową nazwę - Colonia Claudia Ara Agrippinensium. (PAP)



lep/ hes/


11099930, arch.




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17