Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz protestuje przeciwko wypowiedzi Obamy

"Rada Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau (...) wyraża stanowczy protest wobec użycia przez Baracka Obamę, prezydenta Stanów Zjednoczonych sformułowania +polskie obozy śmierci+" - głosi list podpisany przez prezydenta Fundacji Józefa Musioła. "Ubolewamy, że ciągle jeszcze trzeba przypominać, iż obozy śmierci zostały utworzone w czasie II wojny światowej przez niemieckich narodowych socjalistów na terenach polskich, okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką" – napisano.



Fundacja Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau powstała w 1990 roku. Wspiera finansowo Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jej celem jest m.in. pomoc w zachowaniu, utrzymaniu i konserwacji obiektów, dokumentów i archiwaliów byłego obozu zagłady Auschwitz, finansowe wspieranie działalności badawczej, edukacyjnej i wydawniczej, a także twórczości poświęconej tematyce obozowej. W ciągu 20 lat istnienia Fundacja wsparła działania Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz kwotą prawie 19 mln zł.



W czteroosobowej radzie obok Józefa Musioła zasiadają: były więzień Auschwitz z pierwszego transportu polskich więźniów, uciekinier z obozu i żołnierz AK Kazimierz Albin, publicysta, dziennikarz, działacz katolicki, były redaktor naczelny wydawnictwa Znak Stefan Wilkanowicz, a także były dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzy Wróblewski.



Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, a KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. W 1947 roku na terenie byłego Auschwitz I oraz byłego Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.



Słowa o "polskim obozie śmierci" prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wypowiedział podczas uroczystości pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności. Podczas wojny Karski, jako emisariusz polskiego rządu na uchodźstwie, informował aliantów o zbrodni Holokaustu dokonywanej przez Niemców na Żydach.(PAP)



szf/ hes/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17