Francja:komisja Senatu przeciw karaniu za negowanie ludobójstwa Ormian

Członkowie senackiej komisji przyjęli wniosek o odrzucenie uchwalonego już przez Zgromadzenie Narodowe tekstu. Projekt ustawy w obecnej wersji zakłada rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie ludobójstwa Ormian.



Negatywna opinia komisji liczącej 49 członków (na 348 wszystkich francuskich senatorów) nie oznacza jednak, że cała izba wyższa odrzuci ten projekt. Decyzja Senatu w tej sprawie ma być podjęta na posiedzeniu plenarnym w przyszły poniedziałek.



Jak wynika z układu sił w izbie wyższej, jest prawdopodobne, że - wbrew zdaniu swojej komisji - Senat przyjmie tekst wspierany przez centroprawicowy rząd i dużą część opozycyjnej Partii Socjalistycznej. Według AFP, wielu senatorów przeciwnych projektowi ustawy może nie wziąć udziału w decydującym głosowaniu lub wstrzymać się od głosu, co umożliwi przyjęcie tekstu.



Jeśli w poniedziałek Senat uchwali projekt deputowanych bez poprawek, zostanie on definitywnie przyjęty przez francuski parlament. W przeciwnym wypadku projekt trafi ponownie do Zgromadzenia Narodowego.



Władze Turcji zaprotestowały zdecydowanie przeciw przyjęciu 22 grudnia ub.r. przez Zgromadzenie Narodowe wspomnianego tekstu. Zaraz po tym głosowaniu Ankara odwołała tymczasowo swego ambasadora we Francji. Wrócił on do Paryża 7 stycznia.



W reakcji na francuską rezolucję premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że jego kraj wstrzyma współpracę polityczną, gospodarczą i wojskową z Francją.



Do tej pory francuskie prawo przewidywało jedynie karanie za negowanie Holokaustu. W 2001 r. Francja przyjęła uchwałę o uznaniu rzezi Ormian na terenie imperium osmańskiego za ludobójstwo, nie przewidując jednak sankcji karnych za negowanie tej zbrodni.



Zdaniem Ormian i w ocenie wielu historyków, w wyniku zaplanowanej przez ówczesną Turcję operacji mogło zginąć od miliona do 1,5 mln ludzi. Ankara uznaje, że w Anatolii podczas pierwszej wojny światowej zginęło do 500 tys. Ormian, i utrzymuje, że nie byli oni ofiarami eksterminacji, lecz chaosu, w którym pogrążyło się imperium otomańskie w ostatnich latach swego istnienia. (PAP)



szl/ cyk/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17