Francja: Sprofanowano groby niemieckich żołnierzy z I wojny światowej

Aktu wandalizmu dokonano w przeddzień spotkania prezydenta Francji Francois Hollande'a z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w 50. rocznicę symbolicznego pojednania francusko-niemieckiego, przypieczętowanego przez Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera w katedrze w Reims.



Prezydent Francji ostro potępił wandali odpowiedzialnych za zniszczenie grobów. "Żadne mroczne siły, a tym bardziej głupie wybryki, nie mogą naruszyć głębokiej przyjaźni francusko-niemieckiej" - podkreślił.



Saint-Etienne-a-Arnes leży zaledwie 20 kilometrów od Reims, gdzie w niedzielę spotkali się Hollande i Merkel.



Z kilkudziesięciu grobów wyrwano drewniane krzyże, z kilku z nich zrobiono ognisko. Policja na miejscu zdarzenia znalazła butelki po alkoholu. Śledczy pobrali odciski palców i zebrali materiał genetyczny, mogący doprowadzić ich do sprawców.



Francuskie władze natychmiast wszczęły śledztwo w sprawie profanacji grobów. "Tych działań w żaden sposób nie można tolerować" - podkreśliło ministerstwo spraw wewnętrznych.



W niedzielę na cmentarzu wojskowym, gdzie spoczywa 12 tys. niemieckich żołnierzy poległych na początku pierwszej wojny światowej, władze Francji złożyły wieniec. (PAP)



zab/ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a