Fragmenty "Mein Kampf" trafią do niemieckich kiosków
"Już dawno należało dać szerokiej opinii publicznej możliwość zapoznania się z oryginalnym tekstem" - powiedział McGee "Spieglowi". Publikowane przez jego wydawnictwo fragmenty "Mein Kampf", książki stanowiącej podstawy nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy, mają być opatrzone krytycznym komentarzem. Każdy z trzech zeszytów ma mieć nakład 100 tysięcy egzemplarzy.
Jak informuje tygodnik, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann ze spokojem podchodzi do planowanej publikacji i ma nadzieję, że pozbawi to książkę Hitlera otoczki tajemniczości.
Wydawnictwo McGee już w 2009 r. wywołało w Niemczech pewne kontrowersje, publikując przedruki niemieckich gazet z lat 1933-1945. Projekt, zatytułowany "Zeitungszeugen" miał być - jak przekonywał McGee - "lekcją historii z pierwszej ręki". Zeszyty zawierały zarówno przedruki prasy nazistowskiej, np. "Voelkischer Beobachter" czy "Der Angriff", jak i pism przeciwników reżimu Hitlera, w tym prasy emigracyjnej. Przedruki opatrzono też komentarzami uznanych historyków, które pomagały oddzielić propagandę od faktów.
Władze Bawarii, która jest właścicielem praw do materiałów narodowosocjalistycznej propagandy, w tym do "Mein Kampf", nakazały wówczas konfiskatę zeszytu "Zeitungszeugen" z przedrukami neonazistowskich gazet i pozwały wydawcę za naruszenie praw autorskich oraz złamanie zakazu wykorzystania nazistowskich symboli.
Sąd w Monachium uznał jednak, że wydawca nie złamał prawa, bo jego celem nie było podżeganie do nienawiści rasowej, zaś prawa autorskie do treści gazet sprzed 1 stycznia 1939 r. do wygasły po 70 latach.
Być może na podstawie tamtego wyroku McGee liczy, że nie będzie mieć problemów prawnych w związku z planowaną publikacją fragmentów "Mein Kampf"; Hitler pisał tę książkę w 1924 r. w więzieniu w Landsbergu, odsiadując wyrok za udział w nieudanym puczu monachijskim w listopadzie 1923 r., ale przysługujące Bawarii prawa autorskie do książki wygasną dopiero z końcem 2015 r., 70 lat po śmierci autora.
Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację "Mein Kampf", tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i zagranicą. (PAP)
awi/ az/ ala/
Dyskusja na dany temat:
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17
Swego czasu dostępne było na rynku księgarskim tłumaczenie "Mein Kampf" . Kupiłam jako swoistą "ciekawostkę". Wpiszę wydawnictwo i date wydania deczko potem.
Wydał to mój kolega-sprawa zakończyła się wyrokiem sądowym bo nie miał zgody rządu Bawarii.
Czy chodzi może o wydawnictwo "Scripta Manent" z Krosna i wydanie z 1992 roku?
[quote:a898cb2dff="Bati"]Czy chodzi może o wydawnictwo "Scripta Manent" z Krosna i wydanie z 1992 roku?[/quote:a898cb2dff] Ktoś może ma na sprzedaż :roll: ??? Bo wówczas książka ta rozeszła się błyskawicznie, więc tu u mnie na prowincji nie zdążyłem ( trzy w księgarni były... :( )... Pozdrawiam
Tak to wydawnictwo Scripta Manent . Zubek napisał: [quote:2a6ca50195]Ktoś może ma na sprzedaż [/quote:2a6ca50195] Sprzedac nie sprzedam ale , ale moze mozna hmm..skany ? :mrgreen:
nie można skanów :mrgreen: chyba, że potajemnie, tak żeby rząd Bawarii się nie dowiedział :mrgreen: a jeśli ktoś chce przeczytać, a nie kupować, to pełen tekst można znaleźć w internecie i nawet nie trzeba się specjalnie naszukać :wink:
[quote:a1217b4110] to pełen tekst można znaleźć w internecie i nawet nie trzeba się specjalnie naszukać Wink[/quote:a1217b4110] A co na to rząd Bawarii ? :wink:
z pewnością nie jest z zaistniałego faktu zadowolony :wink:
I jeszcze może po polsku :lol: ? Bo - zdaje się - jest to napisane przez AH językiem ciężkim, wiele zdań cholernie złożonych, a w niemieckim to mordęga :( ... A dresik na priv poproszę :mrgreen: , jakby co... Pozdrawiam
Na pewny serwisie, hmm, aukcyjnym, dostępna jest przetłumaczona wersja elektroniczna.
Ksiązka jest tłumaczona dość dobrze hmm... czytając to tłumaczenie mozna zrozumieć iz treść/słowa porwały milionowy naród zwłaszcza ze A.H. pisał to co ludzie chcieli słyszec /czytać. ..............Więc wszystko było na próżno. Wszystkie ofiary i cała nędza głod i pragnienie przez nie kończące się miesiące poszły na marne , na próżno były wszystkie godziny , które spędziliśmy na wypełnianiu obowiązków , ogarnięci strachem przed smiercią na darmo śmierć dwóch milionów ludzi. A nasz kraj ? Czy była to jedyna ofiara która musieliśmy ponieść ? Czy w przyszłości Niemcy były mniej warte niż sądziliśmy ? .............. cytowane z Mein Kampf A.H. str.93. rozdział Rewolucja.Własność groszka legalnie zakupiona . Jak ww cytat tłumaczenie z książki jest dość dobre. Jaka jest elektroniczna wersja nie wiem. P.S. Jesli cytując własną książke popełniłam hmmm..wykroczenie proszę Modów o kasacje i nie wyciąganie konsekwencji... :mrgreen: Wybrałam cytat nie propagujący nazizmu i nienawiści tak mi sie wydaje w każdym razie , chciałam pokazac iż Irena Puchalska i Piotr Marszałek całkiem porzadnie przetłumaczyli A.H.
Przeczytałem to "arcydzieło" literatury europejskiej.Muszę stwierdzić, że chyba szkoda czasu. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie.
Bati napisał: [quote:771f772731].Muszę stwierdzić, że chyba szkoda czasu. [/quote:771f772731] Oczywista że dla nas to bełkot i czasu szkoda...a w pewnym czasie dla pewnego europejskiego Narodu była to biblia. Hmm..wydaje mi się iż warto wiedzieć Co/jakie treści ,hasła tak porwały ten Naród. Tak że nie całkiem czasu na te książkę szkoda ale to tylko moje subiektywne odczucie.
Mnie osobiście nic w tej książce nie porwało, ale wiadomo przecież jaka była sytuacja gospodarcza i polityczna Niemiec w czasach kiedy Hitler to pisał, więc wystarczyło obiecać trochę chleba i igrzysk, za wszystko zło obwinić żydów aby porwać ludzi za sobą.Przecież większość niemców byłą sflustrowana całą zaistniałą sytuacją w kraju.Przegrana wojna,wielki kryzys, olbrzymie odszkodowania, które musieli płacić min. Francji.Wszystko to pomogło Hitlerowi dojść do władzy i zostać kanclerzem.
Bati napisał: [quote:1b3ca26bed]Mnie osobiście nic w tej książce nie porwało[/quote:1b3ca26bed] Wiesz mnie tez nic nie porwało. Wszystko co piszesz to prawda historyczna jednakże w tamtej teraźniejszości w tamtych czasach nie wszystko było takie jasne i proste. Chodzi o to iz A.H. potrafił to wszystko ubrac w odpowiednie słowa uderzyc w odpowiednie struny , nie kazdy Naród da się porwac . Z tego względu uwazam te książkę za ciekawostkę historyczną bowiem ta książka zjednoczyła Naród . A niektóre hasła zwarte w niej do dzis znajdują posłuch i budza niezdrowe emocje w niektórych specyficznych umysłach. Ktoś kiedys powiedział by Europa strzegła sie nieszczęśliwych Niemców.
Jemu się udało głównie przez trudne czasy, miał za sobą wielu weteranów, którzy musieli przeżyć piekło wojny, wspomagany był przez wielu przemysłowców, nawet z zagranicy (Henry Ford), a po drugie tego nie można w żaden sposób zanegować, był doskonałym mówcą i mówił to co chciał usłyszeć naród, obiecywał przecież poprawę życia dla zwykłych ludzi i odbudowę potęgi Niemiec.