Fragment Alei Sfinksów w Luksorze zostanie udostępniony zwiedzającym w marcu

Jak ujawnił minister ds. Starożytności Egiptu Mohamed Ibrahim podczas inspekcji zabytków Luksoru, otwarcie odcinka Alei Sfinksów zaplanowano na 13 marca 2012 roku, kiedy w Berlinie zostaną otwarte Międzynarodowe Targi Turystyki.



Udostępnienie zwiedzającym odrestaurowanego fragmentu o długości 150 metrów ma pomóc w rozwiązaniu technicznych i finansowych problemów związanych z zaplanowaną odbudową całej Alei Sfinksów o łącznej długości 2700 metrów.



Budowę alei procesyjnej, łączącej Świątynię Narodzin Amona w Luksorze ze Świątynią Amona-Re w Karnaku na wschodnim brzegu Nilu, rozpoczęto w okresie panowania Hatszepsut, władczyni starożytnego Egiptu z XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), która panowała jako faraon w latach ok. 1479-1458 p.n.e.



Według inskrypcji znajdujących się w Czerwonej Kaplicy Hatszepsut w Świątyni Amona w Karnaku, na polecenie Hatszepsut przy alei zbudowano sześć kapliczek poświęconych Amonowi-Re.



Aleja Sfinksów uzyskała ostateczny kształt w okresie panowania XXX Dynastii (380-342 r. p.n.e.), kiedy faraon Nektanebo I, panujący w latach 380-362 p.n.e., dotychczasową drogę procesyjną zastąpił nową aleją.



Podczas jednego z egipskich świąt posąg Amona w Karnaku odwiedzał Świątynię Narodzin Amona w Luksorze niesiony w kultowej barce wzdłuż Alei Sfinksów i wracał drogą wodną – Nilem. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17