Finał 6. edycji konkursu "Twoja Klisza z Powstania"

Pierwszą nagrodę otrzymała Monika Wróbel, drugą nagrodę - Igor Wezdecki, a trzecią – Agata Nagórna. Nagrodę specjalną za zdjęcie stereoskopowe wręczono Bogusławie Majcher. Internauci swoją nagrodę za zdjęcie wykonane techniką tradycyjną przyznali Mateuszowi Haasowi, zaś za zdjęcie stereoskopowe - również Bogusławie Majcher.



Tegoroczna fotograficzna gra miejska "Twoja Klisza z Powstania", w której wzięło udział ponad 300 uczestników, odbyła się 4 sierpnia na warszawskiej Woli w ramach obchodów 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Na ponad trzykilometrowej trasie rozmieszczonych było 15 różnych punktów, prezentujących aspekty powstańczego życia. Znalazły się wśród nich m.in. udział w musztrze wojskowej, układanie kalambur na schodach kościoła św. Karola Boromeusza, kręcenie trotylu na terenie szpitala przy ul. Siennej czy wydojenie atrapy krowy na terenie Muzeum Woli.



Uczestnicy w niektórych punktach mieli za zadanie odnaleźć ukryte litery, układające się w miejsce finałowe, które w tym roku znalazło się na terenie Domu Słowa Polskiego przy ul. Miedzianej. Trasę ukończyła zdecydowana większość osób, a ponad 200 prawidłowo rozwiązało wszystkie zagadki i zadania, znajdujące się na karcie do gry. W tym roku, dzięki współpracy z Polskim Klubem Stereoskopowym, po raz pierwszy uczestnicy mieli możliwość wykonywania zdjęć techniką stereoskopową.



Jak co roku uczestnicy nadesłali swoje zdjęcia wykonane podczas gry na konkurs fotograficzny. Spośród zgłoszonych 50 zdjęć jury wybrało 20 najlepszych fotografii oraz najlepsze zdjęcia stereoskopowe. Jury obradowało w składzie: Tomasz Meuś (przewodniczący jury), fotograf Piotr Bakalarski z TVN Warszawa, Krzysztof Ostrowski z Polskiego Klubu Stereoskopowego, p.o. kierownika Muzeum Woli – oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Maria Ejchman i Paweł Brząkała z Muzeum Powstania Warszawskiego. W dniach 11-30 września na portalu tvnwarszawa.pl trwało głosowanie internautów na najlepsze zdjęcia z gry.



Pomysł organizacji konkursu "Twoja Klisza z Powstania" zrodził się z zainteresowania pracami Eugeniusza Lokajskiego - wybitnego przedwojennego sportowca oraz znanego fotografa-dokumentalisty walk Powstania Warszawskiego. Lokajski zginął pod gruzami domu przy ul. Marszałkowskiej 25 września 1944 r. Kolekcja 840 zdjęć jego autorstwa znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17