Film o życiu codziennym w stanie wojennym
Na film „Stan nie pokoju czyli dwa lata codzienności” w reżyserii Radosława Szarańca składa się osiem krótkich etiud m.in. „Absztyfikant”, „Suka”, „Świnia” i „Reporter”. Każda z nich opowiada inną, autentyczną historię ludzi z okresu stanu wojennego oraz ukazuje absurdy ówczesnej rzeczywistości.
„Staraliśmy się stworzyć materiał, który odda nastrój zarówno przerażenia, niepewności następnego dnia, ale i abstrakcji oraz specyficznego humoru dla tego okresu” – mówił Maciej Leonard Cybula z Law & Art Studio, które wyprodukowało etiudy.
W materiałach filmowych ukazano m.in. działania milicji i SB, np. nakłanianie dzieci do przestrzegania godziny milicyjnej, pałowanie ludzi na dworcu PKP, rewizje w mieszkaniach, kontrolę na rogatkach miasta podczas próby przemycenia zabitej świni na tylnym siedzeniu małego fiata.
„Widzimy jak zmienia się świadomość młodych ludzi na temat stanu wojennego oraz zaangażowanie, co do oceny tego wydarzenia. Dlatego chcemy wizualizować tamten okres, zainteresować dalszym pogłębianiem wiedzy na ten temat” – mówił Mateusz Godek z Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska, która jest organizatorem pokazu.
Projekcja filmu odbyła się w ramach akcji „Młodzi Pamiętają”. Jej celem jest m.in. przypomnienie tragicznych wydarzeń stanu wojennego, upamiętnienie jego ofiar oraz zorganizowanie forum wymiany myśli i poglądów, a także zachęcenie młodzieży do działalności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska organizuje akcję „Młodzi Pamiętają” od 2005 r. „Nasz projekt powstał z refleksji nad stanem wiedzy młodych ludzi o wydarzeniach z lat 1981-1983 – tłumaczył Godek.
Rzecznik prasowy akcji, Maciej Górski w rozmowie z PAP dodał, że głównym celem projektu jest uzupełnianie luk, które – w zakresie edukacji o historii najnowszej – powstają u młodzieży po ukończeniu szkół średnich. „Historia najnowsza jest często pomijana w szkołach; praktyka nauczania jest taka, że zawsze zostawia się nią na ostatni moment” – mówił. Górski podkreślił, że aby edukować młodych ludzi, należy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. „Staramy się, aby nasza akcja miała jak najbardziej atrakcyjną formę” – tłumaczył.
Współorganizatorami projektu są: Urząd m.st. Warszawy, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej oraz Bank Zachodni WBK. (PAP)
wmk/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17