Film edukacyjny o Heweliuszu wyróżniony na festiwalu w Chinach
O wyróżnieniu dla polskiego filmu, wyprodukowanego przez Fundację Gdańską, poinformował w poniedziałek jego reżyser i autor scenariusza Michał Juszczakiewicz.
Animowany film przedstawiający życie gdańskiego astronoma nosi tytuł "Johannes Hevelius Dantiscanus" czyli "Jan Heweliusz gdańszczanin". Trwa 40 minut, a powstawał przez dwa lata przy wykorzystaniu m.in. animacji komputerowych oraz zdjęć XIX-wiecznego Gdańska.
Kopia filmu "Johannes Hevelius Dantiscanus" została zaprezentowana w Chinach w wersji z napisami w języku angielskim oraz lektorem mandaryńskim.
Organizowana co dwa lata od 2000 r. China Conference of International Science and Education Producers (CICSEP) jest połączona z międzynarodowym konkursem o nagrody China Dragon Awards.
Do tegorocznego konkursu w sześciu kategoriach jury po selekcji wytypowało 84 filmy z całego świata. W kategorii "Stories of Scientists" (Opowieści o naukowcach) z polskim filmem rywalizowało siedem produkcji.
Nagrodę główną całego festiwalu Golden China Dragon Award zdobyły w tym roku dwa filmy: "Through the Wormhole with Morgan Freeman" wyprodukowany przez Discovery Channel oraz "A Warming Earth" z Beijing Science Film Studio.
Obok konkursu o nagrodę China Dragon Awards CICSEP jest też forum prezentacji i wymiany najnowszych programów i produkcji telewizyjnych o tematyce naukowo-edukacyjnej. Długofalową współpracę z CICSEP nawiązały takie telewizje jak ABC, BBC, CCTV, Discovery, RAI i ZDF.
Premiera filmu "Johannes Hevelius Dantiscanus", w reżyserii Michała Juszczakiewicza, miała swoją premierę pod koniec stycznia tego roku w Gdańsku na zakończenie obchodów 400-lecia urodzin Jana Heweliusza.
Obraz został wyprodukowany przez Fundację Gdańską, którą wyłożyła na ten cel ok. 100 tys. zł i pozyskała dodatkowe dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (100 tys. zł) oraz miasta Gdańsk (45 tys. zł).
Nie jest to pierwszy sukces polskiego filmu edukacyjnego na przeglądzie w Chinach. Dwa lata temu "Tajemnica grobu Kopernika" zdobyła nagrodę główną Golden Dragon Award w kategorii filmów archeologicznych.
Astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r. Heweliusz w młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów.
Decyzją polskiego Sejmu z okazji przypadającej w 2011 r. 400. rocznicy urodzin astronoma, rok ten został ustanowiony Rokiem Heweliusza. W całej Polsce, ale też poza jej granicami, miała miejsce cała seria wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z tą postacią. W Gdańsku skonstruowano m.in. najdokładniejszy na świecie zegar pulsarowy. (PAP)
rop/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17