Festiwal archeologiczny "Dwa Oblicza"

W piątek w skansenie, który jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, rozpoczyna się trzydniowy II Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza".



"Festiwal przybliży różne aspekty życia w okresie epoki brązu oraz w czasach wczesnego średniowiecza" – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Wyjaśnił, że - m.in. dzięki grupom rekonstrukcji historycznych - będzie można obejrzeć turnieje, pokazy rzemieślnicze, prezentacje sztuki kulinarnej naszych przodków, przedstawienia ówczesnych obrzędów.



Jego zdaniem, "każdy, kto w najbliższy weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjdzie z niej bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych zbudowany przez naszych przodków".



W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem p.Ch., żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym. Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.



Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.



Pierwsza edycja festiwalu „Dwa Oblicza”, pod koniec czerwca ubiegłego roku, zgromadziła ponad 10 tys. osób. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wtedy widowisko multimedialne, opowiadające historię grodu w Trzcinicy. „Uczestnicy imprezy mogli cofnąć się o 1000, 3500, a nawet 4100 lat, a w widowisku uczestniczyło ponad 200 odtwórców z całej Polski” – przypomniał Gancarski.(PAP)



kyc/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a