Fabryka Norblina w Warszawie będzie odnowiona i otwarta dla mieszkańców

Projekt rewitalizacji chce zrealizować właściciel zespołu spółka Art Norblin.



Planujemy otwarcie dla mieszkańców miasta ponad dwu hektarów przestrzeni, dotychczas zamkniętej i niszczejącej - powiedziała na wtorkowej konferencji dyrektor generalny Art Norblin Kinga Nowakowska, prezentując projekt rewitalizacji historycznego zespołu przemysłowego. Zapowiedziała, że wniosek o pozwolenie na budowę zostanie złożony jeszcze w tym roku.



Autorzy projektu planują rewitalizację 11 zabytkowych obiektów fabrycznych. Jak powiedział PAP Igor Galas z PRC Architekci - pracowni, która przygotowała projekt - w odnowionym kompleksie zostanie zachowany układ przejść i połączeń pomiędzy halami produkcyjnymi i budynkami. Powstaną tam brukowane uliczki, przy których znajdą się pasaże handlowe, kawiarenki i restauracje. "Ten cały kwartał przemysłowy był dotychczas zamknięty i odgrodzony od miasta murem" - mówił architekt.



Według niego, zabytkowe obiekty to tylko fragment całego zespołu. "Pozostała część to są dobudówki bez wartości historycznej, z tych elementów projekt będzie oczyszczony" - tłumaczył Galas.



Najwięcej cennych budowli zachowało się w części południowej od strony ulicy Żelaznej, zostanie ona zrekonstruowana na podstawie historycznych dokumentów. W części północnej od strony ulicy Łuckiej historyczne hale zostaną wkomponowane w nowoczesną zabudowę. Tam mają powstać nowoczesne biura w stylu postindustrialnym. "Formą i użytymi materiałami, metalem i szkłem, nowa architektura będzie kontrastować ze starą" - mówił architekt.



W Fabryce Norblina ma także powstać Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym będą pokazywane 44 zabytkowe, odnowione maszyny używane w fabryce. "Te maszyny będą wkomponowane w zabudowę całego terenu. Będą trzy ścieżki zwiedzania, dzięki którym zwiedzający będą mogli poznać dzieje tego miejsca" - mówiła Nowakowska.



Ekspozycje mają opowiadać historię tego miejsca począwszy od pierwszego właściciela Franciszka Ryxa, kamerdynera króla Stanisława Augusta, który nabył ok. 1785 r. działkę przy ulicy Żelaznej 51/53. Zaprezentowane zostaną dzieje fabrykantów Ludwika Norblina, Teodora Wernera i braci Buch. Przedsiębiorcy założyli Spółkę Akcyjną Fabryk Metalowych, działała ona do zakończenia II wojny światowej.



Fabryka przy ulicy Żelaznej została zamknięta w 1982 r. Na jej terenie działa Teatr Scena Prezentacje, wcześniej istniało tu Muzeum Przemysłu, gdzie prezentowano historię fabryki Norblina i motoryzacji. Większość kompleksu jest dzisiaj zamknięta.



Według Nowakowskiej, cały projekt jest konsultowany z rodzinami dawnych fabrykantów. Potomkowie rodziny Wernerów nadali nazwy ulicom wytyczonym wewnątrz zespołu, są to m.in. ulice: Raxy, Norblina, Wernera i braci Buch. (PAP)



mce/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a