Żelichowski: rodzina Witosa odzyska Order Orła Białego

28 lipca 1895 r. na zjeździe w Rzeszowie delegaci chłopscy utworzyli Stronnictwo Ludowe, będące pierwszą chłopską partią polityczną. PSL zorganizowało w czwartek Sejmie konferencję prasową poświęconą ponad stuletniej historii ruchu ludowego w Polsce.



Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski podkreślił, że przy okazji święta ludowców ma do przekazania dobrą wiadomość. "Wczoraj otrzymaliśmy informację od Kancelarii Prezydenta, że na nasz wniosek zwrócone zostaną w najbliższym czasie insygnia Orderu Orła Białego Wincentemu Witosowi" - poinformował.



Witos był jednym z pierwszych kawalerów tego orderu w okresie międzywojennym. Utracił go w 1932 roku na mocy wyroku w tzw. procesie brzeskim. Witosa i innych skazanych polityków objęła w 1939 roku amnestia Rządu Emigracyjnego. Odznaczenie formalnie mu przywrócono, ale fizycznie nigdy go nie odzyskał. Policja zarekwirowała bowiem order podczas jednej z rewizji w jego domu.



Szef PSL Waldemar Pawlak cieszył się z kolei, że ruch ludowy może świętować "116 lat solidnej, dobrej obecności w polityce". "Dzisiaj przy okazji tej wymownej rocznicy przedstawiamy osiągnięcia (ludowców) jako przykład solidności i stabilności na przestrzeni ponad wieku politycznego i publicznego działania" - powiedział.



Na konferencji pokazano klip prezentujący znanych działaczy ruchu ludowego, m.in.: Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, Stanisława Thugutta, Stanisława Wronę-Merskiego, Macieja Rataja, Franciszka Wilka, Tadeusza Chciuk-Celta, Karola Lewakowskiego i Jana Dąbskiego. "To są postacie, które dla nas są inspiracją. Przywołujemy je, podkreślając ich znaczenie dla polskiej historii" - powiedział Pawlak.



Przypomniał też postać komendanta głównego Batalionów Chłopskich gen. Franciszka Kamińskiego. "Po wojnie doświadczył represji, był więziony, skazywany, a mimo to nie upadł nigdy na duchu i dzięki jego osobie PSL w 1989 powróciło do swoich tradycji" - podkreślił Pawlak.



Szef PSL zaznaczył, że przez ponad 20 lat od przełomu 1989 r. PSL jako jedyna partia polityczna nie zmieniła "nazwy, programu, filozofii działania, zachowując bardzo odpowiedzialny, centrowy profil".



Pawlak był ponadto pytany, jak w historię ruchu ludowego wpisuje się Anna Kalata, typowana na kandydatkę PSL do Senatu w stolicy. "Dobrze. Jest przykładem kobiety, która dokonała wielkiej zmiany" - odparł. Zdaniem Pawlaka, Kalata jest przykładem "wyjątkowego przeobrażenia". Jak ocenił, Kalata byłaby więc "ciekawym, dodatkowym i bardzo atrakcyjnym elementem" kampanii PSL. Zaznaczył jednak, że nie jest jeszcze wcale przesądzone, że będzie ona ubiegała się o polityczne poparcie PSL w wyborach do Senatu. (PAP)



mzk/ son/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a