Elementy uzbrojenia i ceramiki znaleziono w Kurzętniku

Jak powiedział PAP w poniedziałek dyrektor Muzeum Szymon Drej mimo, iż badania archeologiczne Wzgórza Zamkowego w Kurzętniku, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego krzyżackiego zamku miały charakter sondażowy, naukowcom udało się odnaleźć cenne znaleziska: fragmenty uzbrojenia i ceramiki. Archeolodzy dodatkowo przebadali teren podzamcza georadarem znajdując zachowane struktury historycznej zabudowy terenu. Prowadzone były także badania w rzece Drwęcy. Archeologom i płetwonurkom udało się zlokalizować prawdopodobny przebieg brodu umacnianego kamiennym płaszczem i gliną.



Teraz naukowcy będą badać znaleziska w laboratorium. Zajmą się także ich konserwacją.



Badania archeologiczne przedzamcza prowadziło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wraz z Fundacją "Vetustas. Przestrzeń Pogranicza". Kierownikiem badań był prof. dr hab. Kazimierz Grążawski.



Jak powiedział dyrektor Drej to Kurzętnik w 1410 roku miał stać się początkowo miejscem wielkiego starcia wojsk sprzymierzonych pod wodzą króla Władysława Jagiełły z wojskami zakonu krzyżackiego na czele z wielkim mistrzem Ulrichem von Jungingenem. Tam właśnie w Kurzętniku Krzyżacy przygotowali zasadzkę na wojska polsko-litewskie. Król Władysław Jagiełło dostrzegając niekorzystne warunki terenowe postanowił wycofać się jednak spod krzyżackiego zamku i obejść rzekę Drwęcę u jej źródeł. Chciał bowiem uniknąć przeprawiania się przez rzekę. Ostatecznie obie armie starły się na Polach pod Grunwaldem, gdzie sprzymierzone wojska pokonały krzyżackie. (PAP)



ali/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17