Elementy królewskiej świątyni z IX w. p.n.e. odkryto w Egipcie
Odkrycia dokonano na stanowisku w San al-Hadżar al-Kiblija (dawniej Tanis), na terenie prowincji gubernatorskiej Asz-Szarkijja, w północno-wschodniej części Delty Nilu w Egipcie.
Naukowcy z francuskiej misji badawczej pod kierunkiem archeologa Filipa Brousseau odnaleźli na stanowisku setki kamiennych bloków z wapienia, które - jak się okazało po oczyszczeniu części z nich – pochodzą ze świątyni pośmiertnej faraona Osorkona II z XXII dynastii libijskiej, panującego w Egipcie w latach ok. 875-837 p.n.e.
Na powierzchni 78 spośród 120 oczyszczonych w pierwszym etapie bloków eksperci odsłonili barwne malowidła i inne zdobienia, a na dwóch z nich inskrypcje z imieniem faraona Osorkona.
Jak poinformował dr Zahi Hawass, minister ds. starożytności Egiptu, wstępne badania przeprowadzone na stanowisku wskazują, że kamienne bloki pochodzą z budowli poświęconej faraonowi Osorkonowi II.
Budowla ta została rozebrana w późniejszym okresie ptolemejskim (332-30 r. p.n.e.), zaś kamienny budulec ze świątyni Osorkona został wykorzystany przy wznoszeniu murów okalających inną świątynię na stanowisku.
Na stanowisku San al-Hadżar planowane jest wybudowanie centrum dla zwiedzających i powstanie innych udogodnień, które mają zwiększyć atrakcyjność tego miejsca dla turystów.
Tanis jest jednym z najstarszych miast Egiptu, które powstało w połowie III tysiąclecia p.n.e. i było ważnym ośrodkiem kultu Amona, jednego z głównych bóstw starożytnego Egiptu.
W 1939 roku francuski egiptolog Pierre Montet odkrył w Tanis na królewskim cmentarzu z czasów XXI i XXII Dynastii kilka grobowców władców Egiptu, z których tzy były w stanie nienaruszonym.
Cenne artefakty z tych grobowców, zwane skarbem z Tanis, znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze. (PAP)
jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17