Elementarze z lat 1910-1983 w Muzeum Oświaty w Kuźnicy Grabowskiej

To jedyne w regionie muzeum, którego patronem jest autor słynnego elementarza z 1910 r., używanego niemal przez cały XX wiek - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Ruch Samorządowy im. profesora Mariana Falskiego, Michał Krzak.



Falski był zięciem Karola Oxnera – przedwojennego właściciela Kuźnicy i szwagrem ostatniego dziedzica tego majątku – Seweryna Oxnera. Profesor często przyjeżdżał tutaj do rodziny swojej żony, polował w okolicznych lasach. Muzeum ma siedzibę w dworku należącym kiedyś do Oxnerów.



Zgromadzono tutaj przedwojenne kałamarze, zdjęcia, dzienniki lekcyjne, oryginalne ławki, globusy, atlasy i setki pomocy szkolnych. Pokazano także kilkadziesiąt elementarzy wydanych dla szkół wiejskich i miejskich, wydanych w różnych latach. W zbiorach jest m.in. Toruński Elementarz Polski z 1910 r. Według Krzaka, wkrótce do Muzeum Oświaty ma trafić 220 elementarzy, które ma ofiarować kolekcjonerka ze Zduńskliej Woli.



Falski jest znany przede wszystkim jako autor „Elementarza”, ale szeroką opinią społeczną wstrząsnęła jego obszerna książka pt. „Środowisko społeczne młodzieży a jej wykształcenie”, którą opublikowano w 1937 r. Profesor dowodził w niej, że nie uzdolnienia i charakter dziecka determinują jego szanse, lecz pozycja społeczna i klasowa ojca.



Rok wcześniej Falski opublikował broszurę pt. „Walczmy o szkołę”, w której poddał druzgocącej krytyce całą politykę oświatową rządów pomajowych, zwłaszcza Janusza i Wacława Jędrzejewiczów. Prace Falskiego z zakresu organizacji szkolnictwa i dydaktyki stawiały go w rzędzie najwybitniejszych wówczas twórców nauk o wychowaniu.



„Przez całe życie profesor pozostawał człowiekiem niepokornym, nie idącym na żadne kompromisy. W 1964 r., wraz z grupą uczonych i pisarzy, złożył swój podpis pod słynnym +Listem 34+ do premiera Józefa Cyrankiewicza, zawierającym żądanie zmiany polityki kulturalnej i zniesienia cenzury” – przypomniał członek stowarzyszenia, Waldemar Dudka.



W 1967 r., Falski podjął się obrony przed komisją dyscyplinarną Uniwersytetu Warszawskiego studenta historii Adama Michnika – obecnego redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Zmarł w 1974 r.



Stowarzyszenie przeprowadziło ostatnio akcję przywrócenia elementarza do szkół. Pod petycją do minister Katarzyny Hall podpisało się ponad 800 osób. „Nasza akcja nie przyniosła rezultatu” – ubolewa Krzak.



Według niego, ponad 100 tysięcy elementarzy jest w domach Polonii na całym świecie, głównie w USA. „Tam posiada go niemal każda polska rodzina, w Polsce uważany jest jako staroświecki” – twierdzi prezes.(PAP)



zak/ abe/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17