Elbląg: znalezisko archeologiczne z początków miasta

Zdaniem archeologa Mirosława Marcinkowskiego z muzeum w Elblągu odnalezienie lokalizacji najstarszej krzyżackiej warowni z 1237 roku, czyli czasów założenia miasta przez mistrza krajowego Hermanna von Balka, stanowiłoby sensację archeologiczną.



"Żadne wcześniejsze badania zamków krzyżackich nie doprowadziły do odkrycia drewnianej zabudowy. Byłby to pierwszy taki obiekt odnaleziony w Europie" - powiedział PAP Marcinkowski.



Archeolodzy odsłonili dotychczas pozostałości ścian w postaci masywnych kloców podwalinowych i narożniki drewnianych budynków. Wykluczyli, by stanowiły one dawną zabudowę miejską. W ich ocenie były to elementy konstrukcyjne warowni, datowanej wstępnie na XIII wiek.



Próbki dębowych kloców poddano ekspertyzom dendrochronologicznym. Naukowcy mają precyzyjnie określić datę ścięcia drzew, które posłużyły do budowy. Pozwoli to zweryfikować hipotezę o odkryciu krzyżackiej warowni. Wyniki tych badań – jak zapowiedziało elbląskie muzeum - zostaną ogłoszone do 20 listopada.



Sondażowe wykopaliska przeprowadzono na dziedzińcu muzeum na Podzamczu, uważanym za dawną strefę gospodarczą krzyżackiego zamku. Archeolodzy znaleźli najpierw zniszczoną przez pożar drewnianą nawierzchnię ulicy z XIV wieku. Głębiej natrafili na starszą, intensywną zabudowę drewnianą. W przyszłym roku prace archeologiczne w tym miejscu zostaną wznowione na większą skalę.



W ocenie historyków Elbląg był jednym z ważniejszych ośrodków państwa krzyżackiego. Do czasu przeniesienia stolicy do Malborka w 1309 roku był siedzibą mistrza krajowego, a potem wielkiego szpitalnika zakonu.



Pierwszy, wzniesiony w 1237 r. gród drewniano-ziemny został prawdopodobnie zniszczony podczas ataku pruskiego plemienia Pogezanów. Kolejny, murowany zamek, przetrwał do 1454 roku, gdy został zdobyty i zburzony w czasie antykrzyżackiego powstania przez mieszczan ze Związku Pruskiego. (PAP)



mbo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a
Loading...