Eksterminacja więźniów Majdanka na rysunkach Lindera

Pokazano 24 rysunki pochodzące ze zbiorów muzeum na Majdanku. Przedstawiają one różne etapy pobytu więźniów w obozie i ich uśmiercanie. O treści rysunków mówią ich tytuły: „Zbiorowa egzekucja przez powieszenie”, „Mordowanie dzieci”, „Chłosta”, „Pojedyncza likwidacja”, „Duszenie hakiem”, „Stół operacyjny. Po prześwietleniu wyjmowanie z wnętrzności kosztowności i dentystyka”.



Pod rysunkami zamieszczono krótkie opisy, zaczerpnięte ze wspomnień więźniów Majdanka, wprost odnoszące się do przedstawionych scen.



Rysunki powstały wkrótce po wyzwoleniu Majdanka przez oddziały Armii Czerwonej. Ich autor Karol Linder trafił na Majdanek jako jeden z pierwszych ochotników do formowanych w byłym obozie oddziałów Ludowego Wojska Polskiego. Rysował na podstawie opowiadań więźniów.



„To wyjątkowe dokumenty i wyjątkowe świadectwa” - uważa kuratorka wystawy Danuta Olesiuk.



„Rysunki są syntezą tego, co autor widział i tego, co usłyszał od więźniów. Były one tworzone w przestrzeni obozu, gdy zachowane były wszystkie sprzęty, wszystko było bardzo świeże, dopiero zaczynała prace sowiecka komisja do badania zbrodni popełnionych na Majdanku. To świadectwo prawie jak fotografia” – powiedziała Olesiuk dziennikarzom.



Przez obóz koncentracyjny na Majdanku w latach 1941-1944 przeszło prawdopodobnie około 150 tys. ludzi, spośród których hitlerowcy wymordowali, według najnowszych badań, około 80 tys. osób, w większości Żydów.



Karol Linder (1920-1966) urodził się we Lwowie. Od dziecka przejawiał zdolności plastyczne; w 1930 r. w lwowskim muzeum zaprezentował blisko 300 prac, które wykonał, gdy miał od 5 do 14 lat. Walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. W latach 1940-43 studiował malarstwo w lwowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego. Po zaciągnięciu się do LWP działał we frontowej grupie artystyczno-propagandowej. Po wojnie pracował m.in. w Domu Żołnierza w Koszalinie, Domu Wojska Polskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego w warszawie.



Wystawa rysunków Lindera na Majdanku będzie czynna do 6 listopada. (PAP)



kop/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17