Łódzkie: Spała obchodziła swoje 500. urodziny

Uroczystości rozpoczęła rano msza św. w kaplicy polowej AK. Następnie jej uczestnicy przeszli na teren Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie wręczono certyfikaty nowym Honorowym Ambasadorom Spały. Jak powiedział PAP Robert Papis, wiceprezes lokalnej organizacji turystycznej, współorganizatora obchodów, w tym roku certyfikaty otrzymało 26 osób, wśród nich sportowcy, samorządowcy i przyjaciele Spały.



W ramach obchodów otwarta została wystawa historyczna "Młynarze - Carowie - Prezydenci", na której znalazły się m.in. dokumenty, zdjęcia, pamiątki związane z historią miejscowości i znanymi osobami, które ją odwiedzały.



Po południu odbyła się rekonstrukcja historyczna "Bój o pilicką redutę". W trakcie jej trwania odtworzono jeden z epizodów z okresu I wojny światowej. Chodziło o wydarzenie z kwietnia 1915 roku, kiedy to żołnierze rosyjscy - ze względu na święta wielkanocne - poprosili Niemców o jeden dzień rozejmu.



Dużym zainteresowaniem cieszył się jarmark spalski, na którym można było kupić m.in. regionalne nalewki, wypieki, zdrową żywność. Imprezę kończą występy artystyczne, które odbywają się na scenie przy zalewie.



Wcześniej, uczestnicy spalskiej zabawy mogli sobie zrobić wspólne zdjęcie. Fotografowani byli ze specjalnego wysięgnika.



Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą w województwie łódzkim. Według przekazów historycznych jej nazwa wywodzi się od nazwiska Spałów - właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać (dopływem Pilicy). Po raz pierwszy jej nazwa wzmiankowana była w 1511 roku. Pod koniec XIX wieku do Spały przyjeżdżał na polowania car Aleksander III.



Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Spale była letnia rezydencja prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Ten ostatni w latach 1927-1938 organizował w Spale Dożynki Prezydenckie. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski.



W Spale znajduje się Centralny Ośrodek Sportu. Symbolem miejscowości jest żubr, którego naturalnej wielkości żeliwny posąg znajduje się w miejscowym parku. Od kilku dni żubr nosi imię Ignac. To efekt konkursu na imię dla posągu zorganizowanego przez jedną z łódzkich gazet.



Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)



jaw/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a