Dzień Pamięci warszawskiej Starówki

Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Śródmieścia. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.



"To nasza tradycyjna już rocznica, którą chcemy obchodzić wspólnie z kombatantami i mieszkańcami Starówki. Już od paru lat przechodzimy przez wszystkie miejsca związane z wydarzeniami z okresu Powstania Warszawskiego na Starym Mieście, składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy upamiętniając osoby, które oddały życie w obronie miasta" - opowiadała PAP rzeczniczka prasowa dzielnicy Śródmieście Urszula Majewska.



Uroczystości rozpoczną się wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze pojawią się na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Następnie odbędzie się msza św. w archikatedrze św. Jana.



Wieczorem zaplanowano uroczystości przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego. Rozpocznie je krótki rys historyczny, później zaplanowano wystąpienia m.in. przedstawicieli kombatantów, mieszkańców i władz miast oraz burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego, a na zakończenie złożenie wieńców przy głazie.



"To dla nas bardzo ważne święto, bo to śródmiejski akcent Powstania Warszawskiego. Uroczyście wspominając tamte dni pragniemy oddać cześć poległym i upamiętniać ich czyny" - dodała Majewska.



Zwieńczeniem uroczystości ma być koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas którego będzie można wysłuchać wiązanki pieśni patriotycznych i powstańczych oraz fragmenty przedstawienia "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reż. Jerzego Bielunasa, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego na pl. Zamkowym.



Uroczystości organizuje Urząd Dzielnicy Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a
Loading...