Duża ilość starożytnych monet odkryta na dnie morza koło Sycylii

Odkrycia dokonano na dnie morza u wybrzeży włoskiej wyspy Pantelleria, położonej na południowy zachód od Sycylii, w odległości 45 mil od wybrzeża Tunezji i 58 mil od wybrzeża sycylijskiego, podczas badań dna morskiego w celu utworzenia podwodnego przewodnika archeologicznego.



Na głębokości ok. 20 metrów naukowcy odnaleźli na dnie 3422 monety z brązu, wszystkie tego samego rodzaju, które pochodzą z okresu 264-241 r. p.n.e.



Każda z monet po jednej stronie przedstawia głowę konia w otoczeniu różnych znaków: gwiazd, liter oraz kaduceusza – symbolicznej laski oplecionej przez dwa węże, będącej emblematem pokoju i handlu.



Druga strona monet przedstawia wizerunek Tanit – fenickiej bogini płodności, księżyca i wojny, czczonej przez Kartagińczyków na Pantellerii od ok. 550 r. p.n.e.



Jak poinformował archeolog Leonardo Abelli, kierujący pracami na stanowisku, jednolity rodzaj odnalezionych monet wskazuje, że miały one służyć dokonaniu jakiejś instytucjonalnej transakcji. Płatności za transakcje handlowe zwykle dokonywano z wykorzystaniem monet różnego rodzaju.



Zdaniem L. Abellego, statek z Kartaginy płynący na Sycylię prawdopodobnie przewoził pieniądze na opłacenie działań skierowanych przeciwko Rzymianom.



W tym czasie wyspa Pantelleria ( w starożytności Cossyra) była przedmiotem sporu między Kartaginą a Rzymem. W czasie pierwszej wojny punickiej (264-241 r. p.n.e.) Rzymianie zajęli wyspę w 255 r. p.n.e., ale już rok później utracili ją.



Podczas drugiej wojny punickiej (218-201 r. p.n.e.) Rzymianie ostatecznie zajęli Pantellerię w 217 r. p.n.e.



Obok skarbu na dnie morza naukowcy odnaleźli dużą kamienną kotwicę, ale nie było tam żadnych pozostałości statku. Może to świadczyć o tym, że z powodu jakichś kłopotów na statku monety celowo zatopiono w stosunkowo płytkiej wodzie, z zamiarem ich późniejszego wydobycia.



Naukowcy planują kontynuować badania stanowiska we współpracy z Uniwersytetem w Sassari na Sardynii, Nadzorem Morskim Sycylii oraz Strażą Wybrzeża. (PAP)



jot/ itm/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a