DSH na 10. rocznicę zamachów 11 września
Najbliższy weekend w DSH poświęcony będzie terroryzmowi i zmianom społecznym, jakie nastąpiły po zamachach.
W piątek, w godz. 18–19.30 zaplanowano dyskusję z udziałem dziennikarzy m.in. Marka Magierowskiego („Rzeczpospolita”), Jacka Czarneckiego („Radio ZET”), Andrzeja Żaka („Polskie Radio”) oraz Wojciecha Cegielskiego („Trójka”), który z Nowego Jorku zrelacjonuje przygotowania do obchodów 10. rocznicy zamachu na WTC.
O godz. 19.30 rozpocznie się projekcja filmu "Lot 93" w reżyserii Paula Greengrassa z 2006 r.
W sobotę organizatorzy zapraszają m.in. na dyskusję "Świat po zamachu". Jej uczestnicy zastanawiać się będą, jak zamach na WTC zmienił świat. W spotkaniu udział wezmą m.in. dr Krzysztof Karolczak, dr Katarzyna Maniszewska, dr Robert Borkowski i Tomasz Serafin. Po spotkaniu zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego o 11 września 2001 r.
Także w sobotę pokazany zostanie film "Dzieci Biesłanu" Ewy Ewart i Leslie Woodhead. Po filmie odbędzie się dyskusja o tym, jakie nowe wyzwania stanęły przed służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo po zamachu na WTC. W spotkaniu udział wezmą m.in. dr Stanisław Kulczyński, dr Bogusław Szlachcic, dr hab. Kuba Jałoszyński, płk Jarosław Jabłoński.
Na popołudnie zaplanowano pokaz filmu i rozmowę o śmierci lidera Al-Kaidy Osamy bin Ladena. W dyskusji udział wezmą m.in. Robert Pawłowski (były oficer sił specjalnych, doradca wojskowy w Afganistanie) prof. Tomasz Bajerowski, dr Tomasz Aleksandrowicz.
Pokazany ma zostać również film o cyberterroryzmie, któremu towarzyszyć będzie dyskusja o terroryzmie przyszłości. Udział w niej zapowiedzieli dr Krzysztof Liedel, dr Bartosz Bolechów, Witold Lewandowski, dr Tomasz Aleksandrowicz.
W sobotni wieczór odbędzie się projekcja filmu „Gniew Boga”, a po nim dyskusja z udziałem dr. Krzysztofa Liedela, dr. Tomasza Aleksandrowicza i Grzegorza Cieślaka. Następnie obejrzeć będzie można "Monachium" Stevena Spielberga z 2005 r., traktujący o zamachu terrorystycznym 5 września podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 r.
Na niedzielę zaplanowano maraton filmowy pod hasłem "Bez komentarza", czyli pokaz filmów dokumentalnych o wydarzeniach z 11 września 2001 roku (godz. 11.30), zamachu na szkołę w Biesłanie w Północnej Osetii (godz. 12.30), liderze siatki terrorystycznej Al-Kaidy - Osamie bin Ladenie (godz. 13.30) oraz o aktach terroryzmu w cyberprzestrzeni (godz. 14.30).
Popołudniu odbędzie się spotkanie zatytułowane „Oswoić strach. Rozmowa o dekadzie terroryzmu”, poświęcone najnowszej książce dr. Krzysztofa Liedela, zastępcy dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Wśród gości będą m.in. b. oficer służb specjalnych - Witold Lewandowski i dr Tomasz Aleksandrowicz.
Wieczorem pokazany zostanie film "Word Trade Center" Olivera Stone'a z 2006 r. opowiadający historię Johna McLoughlina i Williama J. Jimeno, policjantów, którzy 11 września 2001 r. zostali uwięzieni w zgliszczach nowojorskich wież.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach www.dsh.waw.pl i www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria. (PAP)
akw/ abe/ mlu/ kot/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17