Dotacja UE dla Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej
Umowę dotyczącą dofinansowania przedsięwzięcia ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego oraz władze powiatu gorlickiego, który jest partnerem wiodącym w tym projekcie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządów biorących udział w przedsięwzięciu.
Jak podkreślił w czwartek marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, projekt ma duże znaczenie w związku z przypadającą w 2015 roku 100. rocznicą wielkiej bitwy pod Gorlicami, jednej z kluczowych batalii I wojny światowej. Zaznaczył, że rocznicowe przygotowania zmierzają w kierunku nadania im rangi nie tylko krajowej, ale także europejskiej.
Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz przypomniał, że wokół projektu zjednoczyło się wiele małopolskich samorządów, dzięki czemu obejmie on znaczną cześć województwa. „Trzy pętle tematyczne wytyczają nowe możliwości wędrowania śladami historii z I wojny światowej po powiecie gorlickim, powiecie tarnowskim oraz gminie Klucze” - poinformował.
W projekcie dotyczącym pierwszego etapu szlaku uczestniczą powiaty gorlicki i tarnowski, miasto Gorlice oraz gminy: Klucze, Biecz, Sękowa, Uście Gorlickie, Gorlice i Łużna. Jego wartość wynosi blisko 6,7 mln zł, z czego 5 mln stanowi unijna dotacja.
Do 2014 r. na małopolskim szlaku będzie wyznaczona 32-kilometrowa droga pieszo-rowerowa prowadząca z Gorlic, przez Szymbark, Sękową, Zagórzany, Binarową do Biecza. Za pomocą tablic informacyjnych oznakowanych zostanie 86 cmentarzy.
Wyposażone w infrastrukturę turystyczną będą Krzywopłoty w gm. Klucze - miejscowość, przez którą przemaszerowały Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego i gdzie w listopadzie 1914 r. rozegrała się bitwa.
Przystosowane do funkcji turystycznej zostaną obiekty historyczne w powiecie gorlickim (m.in. odbudowana zabytkowa gontyna na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej oraz kompleksowo wyremontowany cmentarz nr 46 na wzgórzu Beskidek w Koniecznej). Na jego obszarze w maju 1915 r. doszło do tzw. bitwy gorlickiej. W jej wyniku Galicja i Austro-Węgry przerwały front rosyjski.
Według organizatorów szlaku, jego głównym założeniem jest budowa ponadregionalnego szlaku turystycznego po najciekawszych miejscach związanych z historią I wojny światowej oraz utworzenie nowoczesnego produktu turystyki kulturowej, podnoszącego jakość oferty turystycznej Małopolski.
Odtworzony szlak frontu ma przyciągnąć nie tylko Polaków, ale i rodziny ofiar poległych podczas I wojny światowej - Niemców, Rosjan, Ukraińców, Austriaków, Białorusinów, Węgrów, Czechów, Słowaków - których prochy spoczywają na ponad 400 cmentarzach w centralnej i wschodniej Małopolsce.
Idea powstania Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej narodziła się jesienią 2009 roku podczas konwentu marszałków ośmiu województw (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). W czasie spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia szlaku - produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów w 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.
Szlak małopolski obejmuje w sumie osiem powiatów i liczy 455 km długości. Trasa samochodowa przebiega przez 37 miejscowości związanych z walkami, obejmuje 53 wyselekcjonowane obiekty i miejsca. Ponadto składa się z trzech pętli tematycznych związanych z najważniejszymi - pod względem historycznym, patriotycznym i militarnym - epizodami wojny. Każda pętla związana jest z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne i ich skutki.(PAP)
rgr/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17