Dolnośląskie: we Wrocławiu o historii polsko-niemieckiej

Jak poinformowała PAP w czwartek Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego wrocławskiej uczelni, spotkanie pozwoli m.in. na zaprezentowanie przygotowywanej przez polskich i niemieckich uczonych pięciotomowej publikacji, która ma być syntezą dziejów polsko-niemieckiego sąsiedztwa w Europie.



„Opracowanie ukaże się do końca 2014 r., a konferencja będzie też okazją do dyskusji nad propozycjami autorów pracy i refleksji nad wcześniejszymi przedsięwzięciami tego typu” – dodała Porada-Labuda.



Kierownik Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Krzysztof Ruchniewicz zaznaczył, że relacje polsko-niemieckie nie ograniczają się jedynie do wydarzeń tragicznych, zwłaszcza z pierwszej połowy XX w.



„Przez całe stulecia Polacy i Niemcy sąsiadowali pokojowo, obie kultury przenikały się, a granica zachodnia Polski należała do najbardziej trwałych. Historię obu krajów można i należy przedstawiać we wzajemnym powiązaniu, jako dzieje relacji politycznych i gospodarczych oraz jako wymianę ludzi, dóbr i idei” – podkreślił Ruchniewicz.



Konferencja rozpocznie się w piątek i potrwa do soboty. Szczegółowy program można znaleźć na stronie http://www.wbz.uni.wroc.pl.



Organizatorami spotkania są Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Deutsches Polen-Institut z Darmstadtu.(PAP)



mic/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a