Dokumenty z Archiwum Opozycji dostępne w Bibliotece Cyfrowej Karty

Zdigitalizowane i udostępnione zostały najbardziej wartościowe zbiory archiwalne Ośrodka. Znalazły się wśród nich m.in.: kolekcja "+Solidarność+ - Narodziny Ruchu" wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO (obecnie 4 tys. skanów i ciągle uzupełniana), kolekcja osobista Jacka Kuronia (ponad 13 tys. skanów dokumentów) oraz kolekcje środowiskowe. Zawierają one m.in. materiały z działalności i czasopisma poszczególnych organizacji (w sumie ponad 22 tys. skanów), takich jak: Federacja Młodzieży Walczącej, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitet Obrony Robotników (KOR) i KSS KOR, Studencki Komitet Solidarności (SKS), Ruch Młodej Polski (RMP), Konfederacja Polski Niepodległej (KPN), Solidarność Walcząca, Ruch "Wolność i Pokój", Pomarańczowa Alternatywa, Komitet Oporu Społecznego (KOS), Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), Niezależny Ruch Chłopski, Wolne Związki Zawodowe (WZZ).



"W kolekcji +Solidarność - Narodziny Ruchu+ znajdują się dokumenty, które pozwalają spojrzeć na powstanie Solidarności z zupełnie innej strony. To, co z reguły wiemy o tym okresie, pochodzi głównie z podręczników czy z filmów, a tutaj mamy dostęp do bezpośrednich materiałów dokumentujących poszczególne fazy powstawania związku. To nie jest taka typowa narracja historyczna, ale spojrzenie na oryginalne dokumenty. Materiały te charakteryzuje duży potencjał edukacyjny, nie tylko dla naukowców, ale także dla zwykłych sympatyków historii" - opowiadał PAP Marcin Wilkowski, zajmujący się projektami internetowymi w Ośrodku Karta.



Jedną z największych kolekcji imiennych znajdujących się w Bibliotece Cyfrowej Archiwum Ośrodka Karta jest kolekcja osobista Jacka Kuronia. Składają się na nią teksty własne Kuronia, maszynopisy, artykuły, notatki, rozdziały książek oraz opublikowane teksty. Częścią kolekcji są również dokumenty z działalności KOR, m.in. komunikaty i oświadczenia, a także dokumenty z kampanii wyborczej z 1995 roku, w której Kuroń ubiegał się o urząd prezydenta - materiały w przygotowań do wyborów, listy od osób organizujących kampanię wyborczą w terenie oraz ulotki i druki promujące kandydata.



Materiały zostały opracowane cyfrowo w latach 2009–2010. W roku 2011 prace nad poszerzeniem dostępu do zbiorów Archiwum Ośrodka Karta będą kontynuowane. W najbliższym czasie zdigitalizowane zostaną m.in. materiały z kolekcji: Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość; Strajki 1988 i odradzanie się Solidarności 1985-1988; Okrągły Stół; Komitet Obywatelski "S"; Wybory do Sejmu i Senatu w 1989; Społeczny Komitet Nauki; Komisja Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność"; Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) 1980–82; Internowanie w latach 1981−82 i Ośrodki Internowania; Pomoc Zachodu dla Polski w stanie wojennym oraz Rok 1968 – wydarzenia marcowe w Polsce i sierpniowe w Czechosłowacji.



Zdigitalizowane materiały są udostępniane do celów edukacyjnych i naukowych w Ośrodku Karta oraz na stronie internetowej www.dlibra.karta.org.pl/dlibra. Strukturę kolekcji i wprowadzone dokumenty można obejrzeć, klikając w zakładkę "Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Karta" na stronie placówki i rozwijając daną kolekcję. Istnieje również możliwość odnalezienia wybranych materiałów poprzez rozbudowaną wyszukiwarkę, po wpisaniu m.in. nazwy dokumentu, tytułu teczki czy autora. (PAP)



akn/ je/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a