Dokumenty sprzed 200 lat znaleziono na strychu gdańskiej komendy policji
Pracownicy firmy przeprowadzającej remont znaleźli w sumie ok. 60 dokumentów w formacie zbliżonym do A4. Na znalezisko natrafiono przed kilkoma dniami, a w czwartek zaprezentowano je dziennikarzom.
Większość znalezionych pism została sporządzona ręcznie w języku niemieckim. Niektóre z nich są niestety uszkodzone - najprawdopodobniej przez pleśń oraz myszy. Generalnie jednak papiery zachowały się w dobry stanie. Na najstarszym dokumencie widnieje data 1790. Są też pisma o rok młodsze oraz opatrzone datami 1890 i 1903. Wraz z dokumentami znaleziono też fragmenty gazet z lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Obecny na czwartkowej prezentacji znaleziska historyk Marcin Westphal, znający dobrze niemiecki, po pobieżnych oględzinach pism doszedł do wniosku, że wśród archiwaliów znajdują się m.in. podanie o pracę wraz z dokumentami poświadczającymi zdobyte wykształcenie oraz akta urzędowe związane z edukacją. Najstarsze dokumenty - datowane na 1790 rok - dotyczą najprawdopodobniej spraw związanych z własnością nieruchomości położonych na terenie Prus Wschodnich.
Nie wiadomo, w jaki sposób ten przypadkowy na pierwszy rzut oka zestaw archiwaliów znalazł się na strychu budynku, w którym obecnie mieści się komenda policji. Sprawa jest tym bardziej zagadkowa, że obiekt ten - położony w centrum miasta - został zbudowany w latach 1911-13.
W budynku pierwotnie mieścił się Zarząd Budowy i Regulacji Wisły. Od 1921 roku znajdował się tu, aż do 1939 roku, Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Po 1939 roku w budynku miało swoją siedzibę Gestapo.
Westphal przypuszcza, że znalezione dokumenty mogły zostać przyniesione do którejś z instytucji, mających swoją siedzibę w budynku i zawieruszyły się na strychu. "Być może zagadkę pozwoli wyjaśnić dokładna lektura. Może np. okazać się, że dokumenty związane są z jedną konkretną rodziną" - powiedział PAP historyk.
Gospodarz obiektu, w którym dokonano znaleziska, komendant miejski policji w Gdańsku, mł. insp. Zbigniew Pakuła, zapowiedział, że po dokładniejszym zbadaniu treści dokumentów podejmie decyzję, do jakiej instytucji zostaną one przekazane. Najprawdopodobniej jednak trafią one do Archiwum Państwowego w Gdańsku.
Prace przy dachu rozpoczynają generalny remont siedziby gdańskiej komendy policji. W planach są remonty kolejnych pomieszczeń i piwnic. "Niewykluczone, że natkniemy się na następne historyczne znaleziska" - powiedział dziennikarzom Tomasz Balcerowski, prezes gdańskiej firmy Ekoinbudu specjalizującej się w remontach zabytkowych obiektów.(PAP)
aks/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17