Dokumenty nt. Czerwca 1976 na serwerze Radomskiej Biblioteki Cyfrowej

Poinformowała p tym we wtorek dyr. radomskiej biblioteki Anna Skubisz – Szymanowska.



Na kolekcję „Radomski Czerwiec 1976” złożą się czasopisma, jednodniówki, dokumenty życia społecznego, notatki, pisma urzędowe, plakaty i ulotki.



Na bibliotecznym serwerze zamieszczone zostaną także zdjęcia z wystawy przygotowanej z okazji 25-rocznicy wydarzeń czerwcowych przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja ta była prezentowana w Radomiu. IPN przekazał ją na własność radomskiej bibliotece.



Biblioteka chce w ten sposób włączyć się w rocznicowe obchody. Według Skubisz-Szymanowskiej materiały dotyczące wydarzeń czerwcowych w Radomiu pojawią się na serwerze cyfrowej biblioteki około 10 czerwca.



Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu jest jedyną biblioteką publiczną na Mazowszu, która uruchomiła bibliotekę cyfrową. Działa ona od stycznia 2009 roku.



Radomska Biblioteka Cyfrowa gromadzi dokumenty regionalne, rozproszone w innych bibliotekach i instytucjach. Zabezpiecza, chroni i archiwizuje cenne, stare zbiory regionalne oraz zapewnia czytelnikom dostęp do tych materiałów przez internet.



Na serwerze Radomskiej Biblioteki Publicznej znajduje się obecnie prawie 5 tys. publikacji. Jest wśród nich 331 książek, ponad 4,5 tys. numerów różnych czasopism i gazet, także 84 różnego rodzaju dokumentów i przeszło 20 map.



Najstarszym dokumentem umieszczonym na serwerze biblioteki jest pochodzące z 1694 r. „Kazanie na uroczystość Nayświętszey Panny Maryey, w Radomiu w Kościele Farnym”.



Od początku istnienia strona RBC zarejestrowała ok. 450 tys. wejść. Czytelnicy najchętniej oglądali album z widokami Radomia z 1899. Dużym zainteresowaniem cieszy się także m.in. książka telefoniczna abonentów z Radomia z 1942 r.



Oprócz kolekcji poświęconej Czerwcowi'76 Radomska Biblioteka Cyfrowa jeszcze w tym roku udostępni materiały dotyczące Jana Kochanowskiego, który związany był z ziemią radomską.



Czytelnicy będą mieć też dostęp do dokumentów związanych z postacią Walerego Przyborowskiego – pisarza, historyka, uczestnika Powstania Styczniowego, który był nauczycielem historii w radomskim gimnazjum. (PAP)



ilp/ ls/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a