Dokumentacja finansowa Komendy Głównej AK trafiła do IPN

Do Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN zostały przekazane materiały, które znaleziono w latach 80. podczas prac ogrodowych przy ul. Dygasińskiego na warszawskim Żoliborzu. Dokumenty w wyniku wieloletniego przechowywania w dwóch szklanych słoikach zakopanych w ziemi zachowały się w bardzo złym stanie. 216 przekazanych kart poddano zabiegom konserwatorskim oraz włączono do zasobu archiwalnego IPN.



"Z punktu widzenia naukowego może to być o tyle interesująca dokumentacja, że dotyczy materiałów dotychczas nam nieznanych. Ten aspekt działalności Armii Krajowej nie był szerzej opisywany i komentowany, szczególnie w historiografii polskiej po 1990 r." - powiedział w piątek PAP dr Rafał Leśkiewicz z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Podkreślił, że odnaleziona dokumentacja zostanie obecnie poddana szczegółowym badaniom naukowym.



Dokumenty powstały w latach 1943–1944 w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Są to materiały dotyczące gospodarki finansowej komórek organizacyjnych Oddziałów Komendy Głównej AK, m.in.: Oddziału I Organizacyjnego, Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego, Oddziału III Operacyjno-Szkoleniowego, Oddziału VII Finanse i Kontrola.



Wśród nich znajdują się rozliczenia finansowe, zestawienia rachunkowe, wyciągi z dzienników kasowych, sprawozdania finansowe, zestawienia wpływów i wydatków (na opiekę, pomoc uwięzionym, wykup osób, utrzymanie lokali, przewozy, bezpieczeństwo, wydatki personalne, rzeczowe i inne), wystawiane przez szefów poszczególnych wydziałów i biur.



Ponadto są tam protokoły zawierające wnioski i oceny po przeprowadzonych kontrolach gospodarki pieniężno-materiałowej, m.in. wniosek sygnowany przez KG "Znicz" – komendanta Głównego AK Tadeusza Komorowskiego oraz dziennik kasowy "11" (Oddział I) z maja 1944 r. Wśród nich znajduje się protokół z pochwałą skierowaną do płk. Antoniego Sanojca (ps. "Kortum"; w Powstaniu Warszawskim był zastępcą dowódcy Grupy AK "Północ") od Tadeusza Komorowskiego. "Udzielam Panu w imieniu Służby pochwały za oszczędną i celową gospodarkę pieniężno-materiałową powierzonej Panu jednostce" - pisał dowódca Armii Krajowej.



"Będziemy starli się wykorzystać te dokumenty do naszego projektu badawczego, którego celem jest reedycja źródeł dotyczących Armii Krajowej w dokumentach w latach 1939-45. 40 lat temu Studium Polski Podziemnej w Londynie wydało sześć tomów dzieła pt. +Armia Krajowa w dokumentach+ i my chcemy zrobić coś w rodzaju rewitalizacji tej publikacji. Wówczas być może nam się wyłoni nowy obraz działań AK w zakresie działań dokumentacyjnych, finansowych, księgowych, czyli tego co zwykle jest na marginesie głównych zainteresowań badawczych, a może mieć istotne znaczenie dla omówienia AK w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego" - dodał Leśkiewicz.



W aktach występuje także szereg informacji o działalności AK – akcjach, aresztowaniach, stratach finansowych i osobowych, spaleniach, kradzieżach. Nie są znane okoliczności, w jakich dokumenty zostały ukryte.(PAP)



nno/ abe/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a