Dobiega końca renowacja mauretańskiej synagogi w Ostrowie Wlkp.

Synagoga została przekazana miastu w 2006 r. przez Gminę Żydowską Wyznaniową we Wrocławiu. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, które przetrwały dwie wojny światowe i okres powojenny. Po odrestaurowaniu zostanie przeznaczona na cele kulturalne. Ma to nastąpić na początku września.



Jak poinformował prowadzący prace renowacyjne Piotr Domagała, w tej chwili trwają roboty wykończeniowe. Układana jest kamienna posadzka w sali głównej, malowane są polichromie. „Są to prace ręczne, zajmują się nimi konserwatorzy. Odtwarzają polichromie ścienne według stanu na początku XX wieku” – powiedział.



Do zakończenia prac pozostało także pomalowanie dolnej kondygnacji, wyposażenie wnętrza w krzesła, stoły i wieszaki oraz założenie podłóg w emporach (balkonach).



Do tej pory odnowiono m.in. fasadę budynku i jego otoczenie. W 75 oknach zamontowano witraże, które zdobią okna duże, pięciometrowe, maswerkowe, a także te mniejsze. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale będą podkreślać specjalne iluminacje.



Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób będzie można wykorzystać empory jako galerie. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. W synagodze odbywać się będą także przedstawienia teatralne i wystawy.



Właścicielem synagogi będzie Ostrowskie Centrum Kultury.



Synagogę wybudował Moritz Lande. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.



Na odnowienie synagogi przeznaczono ponad 7 mln zł, z czego 70 proc. to środki unijne, a pozostałe – samorządowe.



W tym roku ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Fasada Roku 2010”. Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.(PAP)



zak/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a