Do Jastrzębia po 70 latach wrócił dzwon zrabowany w czasie wojny

W piątek w kościele pw. Wszystkich Świętych odbędzie się wyjątkowa msza, podczas której parafii zostanie zwrócony niezwykle cenny z historycznego punktu widzenia przedmiot.



Dzwon przywieziony do Szerokiej waży zaledwie 80 kilogramów i pochodzi z XVI wieku, dzwoniono nim za konających parafian. Jak podał jastrzębski magistrat, wiosną 1942 roku żandarmi niemieccy z ekipą kilkunastu mężczyzn podjechali pod kościół z platformą, służącą do transportu bydła. Zdjęli z wieży kościoła wszystkie dzwony, poza sygnaturką z małej wieżyczki.



Po latach udało się ustalić, że Dzwon Ósmej Godziny, zwany także Gwiaździstym, przez lata bił w kaplicy Leonarda w miasteczku Gueglingen (Badenia-Wirtembergia). W 2006 roku specjalnie powołany w Szerokiej komitet wysłał do niemieckiego księdza pierwszy list opowiadający historię Dzwonu Gwiaździstego.



„Obcy ludzie sprowadzeni przez niemieckie władze wojskowe mieli zdjąć wszystkie trzy szerockie dzwony kościelne i wywieźć. Na prośbę ówczesnego proboszcza mogły jeszcze przed zdjęciem dzwonić przez 20 minut. Nie było to jednak dzwonienie, lecz jęk. Kiedy dzwonnik Antoni Kumor, który po prostu nie mógł pojąć, że ktoś chce zabrać +jego+ dzwony, przeszkadzał w pracach, został przywiązany do drzewa. Piękny ton starego dzwonu pozostał parafianom w pamięci. Liczba naszych parafian, którzy swoje dzwony zachowują w pamięci i którzy chcą je jeszcze przed swą śmiercią zobaczyć i usłyszeć, staje się z dnia na dzień coraz mniejsza” - napisali mieszkańcy w kolejnym liście, z 2009 r.



Jak napisał w artykule „Wielki powrót Dzwonu Ósmej Godziny” Robert Cebula, oddanie dzwonu Polakom stało się w Gueglingen sprawą priorytetową. Członkowie komitetu w specjalnym liście dowiedzieli się, że Katolicki Biskupi Ordynariat w Rottenburgu i Niemiecka Konferencja Biskupów postanowiły zwrócić dzwon jako „znak pokoju”. Niemcy byli z szeroczanami w stałej korespondencji, głównie dzięki zaangażowaniu emerytowanego nauczyciela Leona Białeckiego.



Z informacji przekazanych przez Niemców wynika, że dzwon z Szerokiej trafił najpierw na składowisko w Hamburgu, a później został wypożyczony parafii katolickiej przez diecezję Rottenburg-Stuttgart. Ponieważ wspólnota katolicka w Gueglingen nie miała własnego kościoła, ewangelicy przekazali jej kaplicę cmentarną. To tam został zamontowany dzwon z Jastrzębia, miał tam wisieć do czasu wybudowania nowego katolickiego kościoła. Kiedy jednak po latach katolicy wybudowali świątynię, dzwon pozostał w kaplicy. W 1994 r. został zaopatrzony w nowe serce.(PAP)



kon/ ls/ bk/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    [quote:86284ac0e0] Dzwon przywieziony do Szerokiej waży zaledwie 80 kilogramów i pochodzi z XVI wieku, dzwoniono nim za konających parafian.[/quote:86284ac0e0] Dzwony z polskich kościołów to ciekawy temat z lat II wojny światowej. Nie wiem jak to się odbywało w G.G ale na ziemiach włączonych do Rzeszy, demontaż dzwonów był zjawiskiem powszechnym. W Bydgoszczy, na ten przykład zrabowano dzwony w większości kościołów katolickich, zostawiając te które wzywały ewangelików. Po wojnie, po dziś dzień dawna fara ewangelicka przy pl. Kościeleckich dzwoni aż miło, a zabytkowa fara katolicka przy Jezuickiej puszcza dzwony z tzw. taśmy. Teraz obie świątynie są w rękach katolickich, ale dzwony ma tylko ta która wcześniej należała do luteran. Ot taki mały przyczynek do dzwonów kościelnych.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a