Dawni mieszkańcy Madrytu jedli słoniowe mięso i szpik

Dawni mieszkańcy wybrzeży rzeki Manzanares, która przepływa przez Madryt, jedli mięso i szpik z kości słoni. Świadczą o tym ślady sprzed ok. 80 tys. lat, znalezione na stanowisku Preresa. Badali je archaeolodzy, zooarchaeolodzy i geolodzy z Complutense University of Madrid (UCM), Instytutu Ewolucji Ludzi w Afryce (IDEA) w Madrycie i Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Ewolucji Ludzi (CENIEH) w Burgos.



Naukowcy zebrali w sumie 82 kości należące do jednego osobnika, a także 754 narzędzia kamienne, rozrzucone na tym samym terenie o powierzchni 255 m2, na wybrzeżach rzeki Manzanares. Na kościach widać ślady nacięć. Są też ślady po uderzeniach, które miały pomóc w dobraniu się do szpiku.



Do tej pory znajdowanie takich kości najczęściej nasuwało wnioski, że dawnych ludzie wytwarzali z nich narzędzia. W przypadku znalezisk z Madrytu taką hipotezę jednak odrzucono. W pobliżu kości znaleziono bowiem narzędzia, ale nie kościane, tylko z krzemienia i kwarcytu. Ślady po uderzeniach i opukiwaniu świadczą więc - zdaniem głównego autora badania, Jose Yravedra z UCM - o celowym rozbijaniu ich przez ludzi, chcących skosztować ich jadalnej zawartości.



Naukowcy przypominają, że w prehistorycznych czasach, w środkowym paleolicie (od 127 tys. do 40 tys. lat temu) polowanie na zwierzęta wiązało się z dużym ryzykiem i wymagało od myśliwych zużycia mnóstwa energii. Dlatego gdy wreszcie słonia dopadli, nie mogli sobie pozwolić na marnowanie choćby kawałka. Jednocześnie wiadomo, że myśliwi wysoko cenili zwierzęcy tłuszcz. Gdy brakowało mięsa, jego źródłem mógł być również szpik.



Dawno wymarłe słonie leśne przez okres niemal całego plejstocenu zasiedlały całą Europę. Bywały dwa razy większe od dzisiejszych słoni - samce osiągały 4,1 metra wysokości przy wadze około 10 ton. Najdłużej przetrwały prawdopodobnie na Półwyspie Iberyjskim, gdzie wyginęły 33 - 34 tys. lat temu. Naukowcy przypominają, że ślady świadczące o ich wykorzystywaniu przez ludzi znaleziono np. na Syberii, w Ameryce Północnej i Środkowej Europie. (PAP)



zan/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17