Łódź: wystawy poświęcone Januszowi Korczakowi w Muzeum Kinematografii

W ramach obchodów Roku Korczakowskiego łódzkie Muzeum Kinematografii przygotowało dwie wystawy: "Janusz Korczak. Jak kochać dziecko" oraz "Janusz Korczak. Między rzeczywistością a filmowym obrazem". Po wernisażu zaplanowano także projekcję filmu "Korczak" w reż. Andrzeja Wajdy.



Na ekspozycji "Jak kochać dziecko" można zobaczyć oryginały ilustracji z dwóch książek poświęconych autorowi "Króla Maciusia Pierwszego", jego pedagogice i podopiecznym: z "Pamiętnika Blumki" Iwony Chmielewskiej oraz niepublikowanego jeszcze "Ostatniego przedstawienia Panny Esterki" Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej.



Wystawa przygotowana została z myślą o najmłodszych, dlatego prace powieszone są na wysokości wzroku dziecka.



W każdą niedzielę sierpnia od dnia otwarcia wystawy oraz 9, 16 i 23 września, w sali kinowej Muzeum Kinematografii odbywać się będą specjalne edycje spotkań "Czytanki przed ekranem", poświęcone dorobkowi Korczaka. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu jego utworowi i jego adaptacji filmowej bądź zrealizowanej dla Teatru Telewizji.



Druga wystawa - "Janusz Korczak. Między rzeczywistością a filmowym obrazem" - to próba pokazania jak dwaj mistrzowie polskiego kina: Aleksander Ford w filmie "Jest pan wolny, doktorze Korczak" i Andrzej Wajda w filmie "Korczak" zmierzyli się z jego postacią i legendą.



Zobaczyć można archiwalne, unikatowe werki, fotosy, plakaty i dokumenty związane z tymi filmami. Eksponaty związane z obrazem "Jest pan wolny, doktorze Korczak" pochodzą z archiwum prywatnych dokumentów reżysera i przybliżają tytuł praktycznie nieznany szerokiej publiczności.



Dzięki producentowi filmu Arturowi Braunerowi, w sali wystawowej będzie można obejrzeć (w języku niemieckim) dzieło Aleksandra Forda, ukończone tuż przed jego śmiercią. Ostatni otwarty pokaz tego filmu dla polskiej publiczności odbył się w 1990 roku, a korespondencja i inne pisma będą udostępnione po raz pierwszy w


Muzeum Kinematografii w Łodzi.



Wystawy w łódzkim muzeum oglądać będzie można do 7 października.



W 2012 r. przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowskiej).



Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) urodził się w 1878 lub 1879 roku (dokładna data nie jest znana). W 1905 roku uzyskał dyplom lekarza i rozpoczął pracę jako pediatra w szpitalu. W 1912 roku został dyrektorem Domu Sierot. To w nim stworzył oryginalny program wychowawczy, w którym sięgnął po nowe środki wychowawcze takie jak samorząd dziecięcy, sąd koleżeński, gazetkę szkolną, specjalne dyżury.



5 sierpnia 1942 r. Janusz Korczak i jego wieloletnia współpracowniczka Stefania Wilczyńska ze swoimi wychowankami z Domu Sierot wywiezieni zostali do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli.



Najbardziej znanymi utworami literackimi Korczaka są powieści dla dzieci "Król Maciuś Pierwszy" (1922 rok) i "Król Maciuś Pierwszy na wyspie bezludnej" (1923 r.). Za najważniejszą jego pracę pedagogiczną uznawany jest esej "Jak kochać dziecko". (PAP)



szu/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17