Łódź: w piątek Piknik Niepodległościowy

Impreza odbędzie się na rynku łódzkiej Manufaktury, a jej uczestników przywita jeden z aktorów, który wcielił się w rolę marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie pikniku każdy będzie mógł zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.



Podczas trwania imprezy zaprezentowany zostanie pokaz ewakuacji rannych z pola walki. Na rynku Manufaktury stanie też prawdziwy szpital polowy. Załoga Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Nowego Glinnika pokaże, jak w warunkach polowych przeprowadza się operacje oraz jak wygląda wnętrze najnowszego modelu karetki wielonoszowej.



Na rynku umieszczona również zostanie budka wartownicza, do której będzie można wejść i wykonać pamiątkowe zdjęcie.



Dla fanów wojskowej motoryzacji przygotowano prezentację transportera opancerzonego Rosomak, holownika ford TV-550, przyczepy specjalistycznej MD-3A, wozu strażackiego Mercedes GCBA. Będą również elementy uzbrojenia takie jak rakiety szkoleniowe CATM, TCM. Zaprezentowany zostanie też sprzęt i pojazdy służące łączności podczas działań wojennych.



W namiocie Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie można oglądać wystawę "O Niepodległość i Granice 1914-1921", pokazującą m.in. rozbrajanie Niemców w Łodzi 11 listopada 1918 r. i udział mieszkańców miasta w wydarzeniach tamtych lat. Zorganizowany zostanie quiz, a zadaniem jego uczestników będzie ułożenie w kolejności chronologicznej kart z reprintami orderów. Dla najlepszych będą nagrody.



Na wystawie znajdą się przykłady umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Będzie można zobaczyć m.in. mundury polowe, mundury ćwiczebne marynarki wojennej, hełmy, maski, obuwie, kamizelki ratownicze, a także lotniczą łódkę ratowniczą.



Przedstawiona zostanie też historia polskiego spadochroniarstwa sportowego i wojskowego od 1935 do 2011 roku oraz historia polskich jednostek powietrzno-desantowych. Obejrzeć będzie można wystawę fotografii "Misje pokojowe".



Odbędzie się także szkolenie z obsługi i budowy karabinu "kałasznikow". Czynna będzie również strzelnica. Na wszystkich czekać ma żołnierska grochówka.



Zanim rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, w piatek przed południem w łódzkiej archikatedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu odbędą się główne, wojewódzkie uroczystości przed grobem Nieznanego Żołnierza.



W Łodzi od kilku dni trwa Tydzień Patriotyczny, którego głównym organizatorem jest Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Okręg Łódzki. W jego programie znalazły się m.in. prezentacje wystaw łódzkiego IPN takie jak: "Pamiętny rok 1989", "Kapłan i wychowawca. Ojciec Stefan Miecznikowski". Prowadzona jest akcja "Bądź patriotą – wywieś flagę", podczas której harcerki i harcerze ZHR rozporowadzają na terenie Łodzi flagi oraz gadżety patriotyczne.



W czwartek - w ramach tygodnia patriotycznego - w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o Józefie Piłsudskim. Na sobotę zaplanowano akcję oddawania krwi "Przelewamy krew", a na niedzielę - spacer szlakiem grobów żołnierzy pochowanych na cmentarzach katolickim i ewangelickim, poległych i zmarłych w czasie walk o niepodległość w latach 1918-1920. (PAP)



jaw/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17