Łódź: obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W ramach obchodów w Teatrze im. Jaracza w Łodzi otwarto dwie wystawy fotograficzne: "Zagłada żydowskich miasteczek" przygotowaną przez łódzki oddział IPN i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz "Ślady obecności. Żydowskie dziedzictwo kulturowe regionu łódzkiego" autorstwa Piotra Piluka.



Na czwartkowy wieczór zaplanowano wystawienie nagrodzonego Złotymi Maskami spektaklu "Przed odejściem w stan spoczynku" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, na podstawie sztuki Thomasa Bernharda.



W piątek rano podczas spaceru po podziemiach Pałacu Poznańskich, przewodnik opowie o żydowskiej stronie historii budynku mieszczącego dzisiaj Muzeum Miasta Łodzi. Po południu na dawnej stacji Radegast dla uczczenia pamięci ofiar Holokaustu złożone zostaną kwiaty.



W ramach łódzkich obchodów wykłady poprowadzą m.in. prof. Paweł Śpiewak – historyk idei i obecny dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Wiesław Budzyński – wybitny znawca życia i twórczości Brunona Schulza, Eleonora Jedlińska autorka m.in. "Sztuki po Holokauście" oraz Jacek Andrucki – reżyser teatralny i pedagog.



Na zakończenie dwudniowych obchodów w Teatrze im. Jaracza pokazany zostanie monodram Aliny Świdowskiej "I więcej nic nie pamiętam" w reż. Piotra Jędrzejasa. Sztuka jest adaptację wstrząsającego pamiętnika lekarki z warszawskiego getta, Adiny Blady-Szwajger, bliskiej współpracownicy Marka Edelmana.



Natomiast 29 stycznia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana organizuje wyjazd ze stacji Radegast do dawnego ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem.



Organizatorem II Dni Pamięci w Łodzi są: Towarzystwo Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatr im. Jaracza oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. Patronat honorowy objęli: ambasador Izrael w Polsce, prezydent Łodzi oraz ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.



Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. (PAP)



szu/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a