Łódź: konferencja o sowieckich obozach dla jeńców wojennych

Łódzką konferencję "Sowieckie obozy dla jeńców wojennych i internowanych 1939-1956" zainaugurował wykład prof. Wojciecha Materskiego z Polskiej Akademii Nauk o obozach specjalnych NKWD. Zwrócił on uwagę, że do takich obozów - w odróżnieniu od gułagów - trafiały osoby, które postanowiono "izolować bez procedury sądowej".



Zsyłani do nich byli m.in. polscy żołnierze, którzy trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 roku, a także żołnierze radzieccy, którzy dostali się do niewoli niemieckiej po ataku III Rzeszy na ZSRR. Jak mówił prof. Materski, przebywający w obozach czerwonoarmiści poddawani byli drastycznym procedurom w celu ujawnienia zdrajców ojczyzny, szpiegów i dywersantów.



"Wciąż brakuje nam pełnej wiedzy o sowieckich obozach i przebywających tam Polaków po II wojnie światowej, bo często np. żołnierze Armii Krajowej ginęli tam i pochowani byli w bezimiennych mogiłach" - mówił Dariusz Rogut z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego z Kielc.



Dr Tomas Stark z Węgierskiej Akademii Nauk mówił o swych rodakach, którzy znaleźli się w sowieckich obozach. Według niego, w ręce Sowietów wpadło ok. 600 tys. Węgrów, z czego 200 tys. to cywile. Stark zwrócił uwagę, że ta liczba jest niepełna, bo nie rejestrowano osób, które zmarły podczas transportu, a także w obozach przejściowych w Rumunii.



Jeńcy ci zmuszani byli do pracy w kopalniach węgla, ołowiu czy miedzi. Odbudowywali m.in. port w Odessie czy budowali drogę między Moskwą a Kijowem. Jak mówił dr Stark, rząd sowiecki uważał, że wojna jest okazją do uzyskania taniej siły roboczej, potrzebnej do odbudowy radzieckiej gospodarki.



Dr Jerzy Bednarek z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że tegoroczne spotkanie jest kontynuacją dyskusji rozpoczętej przed rokiem podczas międzynarodowej konferencji "Sowiecki system obozów i więzień. Forma represji politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie XX wieku".



Drugiego dnia naukowcy mówić mają m.in. o obozie śmierci w Turkmenii, Polakach z Wileńszczyzny, którzy znaleźli się w obozie w Donbasie, a także o losach arystokracji polskiej internowanej w Związku Sowieckim w latach 1945-1947.



Partnerami oddziału IPN w Łodzi przy realizacji sesji są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim.



Patronat medialny nad konferencją objęły m.in. Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl. (PAP)



jaw/ ls/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a