Czołgi Patton wzbogacą polską kolekcję broni pancernej

"W polskich muzeach wojskowych jest sprzęt postsowiecki i niemiecki, brakuje natomiast eksponatów, które dotyczą wojska polskiego sprzed 1939 r. i z drugiej wojny światowej, gdy Polacy walczyli u boku aliantów na Zachodzie. Brakuje również sprzętu wojskowego naszych obecnych sojuszników z NATO. Czołgi M48 i M60 produkcji USA z pewnością wzbogacą polską kolekcję broni pancernej" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.



W środę polska delegacja wzięła udział w uroczystości przekazania czołgów w bazie wojskowej w Velestino w Grecji. Poza wiceszefem MSZ, byli też obecni przedstawiciele MON i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego m.in. zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł oraz szef wojsk pancernych i zmechanizowanych gen. Andrzej Danielewski. Uroczystość ta zbiegła się z obchodzonym 12 września Świętem Wojsk Lądowych ustanowionym na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego w 1683 r.



Winid podkreślił, że w ostatnich latach MSZ udaje się sprowadzać do Polski coraz więcej cennych militariów. Wymienił m.in. amerykański czołg Sherman, który znajdzie się w ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz TKS, czyli lekki czołg rozpoznawczy polskiej produkcji, sprowadzony z Norwegii. "Minister Radosław Sikorski na potrzebę sprowadzania tego rodzaju eksponatów wskazywał jeszcze jako minister obrony" - zaznaczył Winid.



Polska strona sfinansuje transport amerykańskich czołgów, które grecka strona podarowała Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęli greccy ministrowie: obrony narodowej i finansów. Czołgi te funkcjonowały w armii greckiej i po tej decyzji są już polską własnością. Przekazanie amerykańskich czołgów wymagało nie tylko negocjacji z władzami Grecji, ale również - ponieważ czołgi te są w pełni sprawne - akceptacji władz USA.



M48 Patton i M60 Patton mają się pojawić w Polsce 16-17 września; trafią do Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. "Po krótkiej uroczystości wsadzamy czołgi na lawety i ekipa z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przewiezie je do Poznania. To kiedy dokładnie tam się pojawią zależeć będzie od ich przejazdu przez Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację" - tłumaczył wiceszef MSZ.



W jego ocenie, poza funkcją muzealną czołgi będą mogły również pełnić rolę edukacyjną. "Będą one dostępne dla elewów, którzy szkolą się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Pattony były symbolem sprzętu wojskowego, który należał do zachodniego świata. Np. M60 jest używany w wielu krajach jako ekwiwalent radzieckiego czołgu T62. Studenci będą mogli przejechać się oboma czołgami i je bezpośrednio porównać" - mówił Winid.



Czołgi M48 Patton - jak podaje MSZ - armia USA wycofała ze służby w połowie lat 90., ale są jeszcze używane przez wojska innych krajów. Wadą M48 są jego wymiary; trzymetrowa wysokość czołgu powodowała, że był on łatwiejszy do zauważenia, a w konsekwencji do trafienia oraz stosunkowo wywrotny. W zamian za to M48 oferował wysoki komfort załodze. Dodatkowo pierwsze modele M48 - produkowane w latach 50. - napędzane były silnikiem benzynowym, który po trafieniu przez przeciwnika łatwo się zapalał; jednocześnie duże zużycie paliwa ograniczało zasięg M48.



Czołgi M60 Patton produkowane były pod koniec lat 50. po odkryciu, że w Związku Radzieckim projektowany jest nowy czołg (później znany jako T-62) uzbrojony w armatę 115 mm, przewyższającą uzbrojenie czołgu M48. Postanowiono zmodernizować M48 poprzez przezbrojenie go w silniejsza armatę (brytyjskie działo L7 105 mm) i wyposażenie go w nowy silnik. Przeprojektowano i wzmocniono również opancerzenie wieży oraz kadłuba. Nowy pojazd otrzymał oznaczenie M68 i wszedł do produkcji w 1959 r.; w momencie wejścia do służby rok później otrzymał oficjalne oznaczenie M60 Patton.



Różne odmiany M60 pozostają nadal w służbie sił zbrojnych wielu państw m.in. Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Egiptu, Hiszpanii, Izraela i Turcji. (PAP)



nno/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a