Czechy nie wyślą 27 dzieł do Polski na wystawę "Europa Jagellonica"

"Mam informację z ministerstwa, że wspomniane eksponaty zostaną na razie w naszej galerii" - powiedziała Szofrova.



Po czeskiej premierze wystawy w Kutnej Horze czeskie eksponaty na międzynarodową wystawę "Europa Jagellonica 1386-1572" miały zostać przewiezione do Polski. W Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa ma być otwarta 10 listopada. Jednak w obawie przed konfiskatą dzieł sztuki czeskie Ministerstwo Kultury nie zezwoliło na wywóz najcenniejszych dzieł: Albrechta Duerera, Lucasa Cranacha Starszego, Wita Stwosza i mistrza Pawła z Lewoczy. Decyzję podjęto, mimo iż firma Diag Human zapewniła, że jej roszczenia wobec Czech nie dotyczą dzieł prezentowanych na wystawie.



Spór prawny między państwem czeskim a Diag Human toczy się od pierwszej połowy lat 90., kiedy władze Czech unieważniły wyniki wygranego przez tę firmę przetargu na dostawę osocza krwi dla czeskiej stacji dializ i transfuzji krwi. Diag Human podała Pragę do sądu, domagając się odszkodowania za utracone zyski. W 1997 r. sąd przyznał firmie odszkodowanie w wysokości 327 mln koron (17 mln dolarów), ale Diag Human zażądała wyższego zadośćuczynienia. W 2008 r. przyznano jej kolejne odszkodowanie w wysokości 8,9 mld koron (460 mln dolarów), ale Praga złożyła odwołanie. Trwa postępowanie przed sądem arbitrażowym i żadna ze stron nie zamierza ustąpić.



Pod koniec maja doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Austriacki komornik zarekwirował w wiedeńskiej galerii trzy dzieła sztuki wypożyczone na wystawę przez państwo czeskie. Sąd nakazał ich zwrot, ale Diag Human złożyła w tej sprawie apelację.



Czesi obawiają się teraz, że Diag Human zajmie czeskie dzieła sztuki znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii. Obawy dotyczą również pieniędzy zdeponowanych na zagranicznych kontach, przeznaczonych do obsługi zadłużenia zagranicznego Czech.



Szofrova przyznała, że decyzja o zatrzymaniu 27 dzieł, które miały jechać do Warszawy, zwiększa koszty jej galerii związane z organizacją wystawy - z 18 do 30 mln koron. Przyznała jednak, że ministerstwo przekazało galerii na koszty przechowania obrazów sumę 10 milionów koron.



Wystawa "Europa Jagellonica 1386-1572 - sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów" to jedna z najważniejszych ekspozycji roku współorganizowana przez Muzeum Narodowe oraz Zamek Królewski w Warszawie wspólnie z instytucjami czeskimi i niemieckimi. Wystawa prezentuje, poprzez dzieła artystyczne, procesy społeczne, polityczne i gospodarcze epoki, gdy przedstawiciele dynastii Jagiellonów zasiadali na tronach Polski, Czech i Węgier.



Ekspozycja na Zamku Królewskim w Warszawie będzie opowiadać o historii dynastii i o poszczególnych jej przedstawicielach, a także osobistościach z ich otoczenia. Wystawa w Muzeum Narodowym będzie przedstawiać dorobek cywilizacyjny Europy Jagiellońskiej, w tym bogactwo ówczesnej twórczości artystycznej i kultury umysłowej, wzorce religijności, społeczne przemiany sztuki.



Pierwszą odsłonę wystawy, od maja br. w Kutnej Horze obejrzało dotąd 58 tysięcy widzów. Po Warszawie ekspozycja będzie pokazywana w niemieckim Poczdamie.



Z Pragi Andrzej Niewiadowski (PAP)



adn/ awl/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a