Części legendarnej Enigmy do obejrzenia w Świnoujściu

W forcie prezentowane są 3 z 4 wirników szyfrujących, które były sercem maszyny, fragmenty obudowy, pulpit żarówkowy i blaszana instrukcja obsługi. Każdy z trzech wirników ma taki sam numer A90507, co oznacza, że pochodzą z jednego egzemplarza Enigmy.



Pozostałości Enigmy są w dobrym stanie. Jak powiedział PAP dzierżawca Fortu Gerharda i szef znajdującego się tam Muzeum Obrony Wybrzeża Piotr Piwowarczyk, sprawdzono, czy wirniki przewodzą prąd i okazało się, że tak, więc można by ich normalnie używać.



Elementy Enigmy trafiły do Świnoujścia przed kilkoma dniami. Przekazał je kolekcjoner z Niemiec. Części zostały znalezione kilkanaście lat temu w Heringsdorfie na wyspie Uznam, podczas osuszania fundamentów starego pensjonatu. W 1945 r. stacjonować w nim miało dowództwo rozbitych jednostek wchodzących w skład 10 Korpusu SS. Jednostki niemieckie należące do korpusu broniły wtedy Świnoujścia przed nacierającą Armią Czerwoną.



Piwowarczyk powiedział PAP, "że na wirnikach widnieje numer seryjny, po którym można dojść, jaka niemiecka jednostka jej używała.”



„Na razie wiadomo, że była to jednostka Wehrmachtu. Koledzy z Niemiec wciąż szukają w archiwach informacji o tej konkretnej Enigmie” - dodał.



Enigmę skonstruowano w Niemczech w latach 20. XX wieku dla cywilnej korespondencji handlowej. Wysoka sprawność tego urządzenia szybko doprowadziła do powstania wersji wojskowej, której zaczęła używać armia niemiecka. Enigma uchodziła za maszynę, której szyfr jest nie do złamania. Trzej polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zbudowali jej replikę, co pozwoliło na odczytywanie treści niemieckich depesz.



W lipcu 1939 r. polski wywiad przekazał Francuzom i Brytyjczykom wiedzę polskich matematyków o niemieckim systemie szyfrowym wraz z precyzyjną kopią Enigmy. Dzięki temu wywiad radiowy Aliantów znał plany niemieckie, co m.in. pozwoliło na przygotowanie w 1944 r. zwycięskiej inwazji na Normandię.



Według Piwowarczyka w Polsce, poza Świnoujściem, elementy Enigmy można jeszcze oglądać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. "W całej Europie jest może kilkanaście niekompletnych egzemplarzy" - dodał. (PAP)



res/ sibi/ mhr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a