Cień Fukushimy nałożył się na tragiczne wspomnienie ofiar Hiroszimy

Już w przeddzień rocznicy, w piątek, przed Muzeum Pokoju w Hiroszimie gromadziły się liczne grupy ludzi z całej Japonii. Składali oni hołd ofiarom eksplozji pierwszej bomby atomowej. Napisy na transparentach i tablicach, z którymi przybyli, głosiły: "+Nie+ wojnie" i "+Nie+ energii atomowej".



Burmistrz Hiroszimy, Kazumi Matsui, zapowiedział, że w sobotę, podczas głównych obchodów rocznicowych, oprócz tradycyjnej "deklaracji pokojowej" uczestnicy uroczystości ogłoszą apel do rządu japońskiego, aby zrewidował swą politykę energetyczną.



74-letnia Keiko Ogura miała 8 lat, gdy na jej miasto amerykański samolot zrzucił 6 sierpnia 1946 roku pierwszą bombę atomową, zabijając w jednej chwili 120 000 osób, a później przez lata wiele innych, jako ofiary promieniowania. Powiedziała ona w piątek w rozmowie z dziennikarzami: "Od tego dnia minęło 66 lat, ale niebezpieczeństwo ze strony energii atomowej nie minęło. To, co się wydarzyło w elektrowni atomowej Fukushima I, z której okolic trzeba było ewakuować 80 000 osób zamieszkałych w promieniu 30 kilometrów od elektrowni, było dla mnie szokiem".



Ogura, autorka wydanej w 1985 roku książki "Podręcznik z Hiroszimy", o konsekwencjach promieniowania, oświadczyła w piątek dziennikarzom: "Nie sądziłam, że po tak niewielu latach zagrożenie następstwami promieniowania może znów pojawić się u wrót Japonii". (PAP)



ik/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17