Chile: w maju ponowna ekshumacja szczątków Salvadora Allendego

Ekshumacja, którą zarządził w piątek sąd w Santiago na prośbę rodziny byłego prezydenta-socjalisty, będzie miała na celu ostateczne ustalenie na drodze sądowej przyczyn śmierci Allendego.



Jego sprawa była rozpatrywana wśród 726 innych wniosków dotyczących ustalenia niezbadanych dotąd sądownie okoliczności śmierci lub zaginięcia ofiar wojskowego reżimu Pinocheta, który rządził w Chile od przewrotu z 11 września 1973 roku do 1990 r.



Senator Isabel Allende, córka b. prezydenta, składając 12 kwietnia tego roku wniosek o ekshumację Salvadora Allendego oświadczyła, że jego rodzina jest przekonana, iż popełnił samobójstwo. Zginął z własnej ręki w ostrzeliwanym z ziemi i powietrza przez czołgi i samoloty pałacu prezydenckim, gdy dalsza obrona stała się już niemożliwa.



Potwierdza to m.in. świadectwo jednego z lekarzy prezydenta, który w czasie ewakuacji pałacu wszedł do sali, w której Allende odebrał sobie życie, aby nie wpaść w ręce atakujących.



Zwłoki Allendego były poprzednio poddane dwóm ekspertyzom. Po raz pierwszy przed przeprowadzonym w wielkim pośpiechu i tajemnicy na rozkaz Pinocheta dyskretnym pochówkiem na cmentarzu w Vina del Mar, odległym o 125 kilometrów od stolicy. Po raz drugi po przywróceniu demokracji w Chile w 1990 roku.



Rodzina Allendego początkowo była przeciwna ponownej ekshumacji, jednak zmieniła zdanie, aby ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości wysuwane w tej sprawie.



Jak podała agencja EFE, w ekspertyzie, która ma się odbyć w drugiej połowie maja, będą uczestniczyć m.in. zagraniczni eksperci. (PAP)



ik/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17