Centrum Geoedukacji otwarto w Kielcach

Jak poinformowała dyrektor Geoparku Kielce, Elżbieta Czajkowska, wartość inwestycji to 20 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, a reszta z budżetu Kielc.



Budowa trwała rok. Budynek został wkomponowany w zbocze kamieniołomu Wietrznia, skąd rozciąga się widok na pasmo Gór Świętokrzyskich. Obok powstał plac zabaw z drewnianymi elementami.



Jak poinformował p.o. kierownik centrum, Michał Poros, zorganizowana w centrum wystawa pt. Galeria Ziemi prezentuje geologiczną różnorodność regionu świętokrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu dewońskiego. W tym kluczowym w dziejach Ziemi momencie na ląd wyszły kręgowce, na wystawie nie mogło więc zabraknąć tetrapoda z kamieniołomu w Zachełmiu. Ciekawostką jest wielki model ryby pancernej – drapieżcy z dewońskiego morza. Na wystawie pokazano występujące wówczas na tym obszarze rafy tropikalne, których ślady oglądać można w kieleckich rezerwatach geologicznych.



Atrakcją centrum jest kapsuła - symulator lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury.



Ukłonem w stronę turystów, których fascynują jaskinie, jest niewielkie pomieszczenie imitujące skalną grotę. Dzięki multimediom zwiedzający ma wrażenie, że stąpa po wodzie. Na ścianach emitowane są filmy z Chelosiowej Jamy – jaskini w Jaworzni, która nie jest udostępniana turystom.



Poros zapowiedział, że wystawa będzie aktualizowana o nowe odkrycia naukowe związane z okresem dewońskim w Górach Świętokrzyskich. Ma być też unowocześniana za pomocą multimediów.



Ośrodek odwiedziło już ponad 2 tys. uczestników wycieczek z kraju i z zagranicy. Na czerwiec wszystkie miejsca są już zarezerwowane. Centrum ma w ofercie zarówno zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można się podczas nich wcielić np. w rolę szlifierza minerałów.



Kielczanie będą mogli zwiedzić nową placówkę w ramach Dni Otwartych Centrum Geoedukacji, które odbędą się od piątku do niedzieli.



GeoPark Kielce jest miejską jednostką budżetową utworzoną dla lepszego wykorzystania walorów kieleckich rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne. W kamieniołomie Wietrznia wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej.



Ośrodek jest elementem Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne atrakcje regionu świętokrzyskiego.(PAP)



agn/ hes/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17