Bytom: wystawa „Dawne i współczesne symbole powstań śląskich”

W latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi, które miały miejsce kolejno w 1919, 1920 i 1921 r. Uznawane za zwycięskie III Powstanie Śląskie przesądziło o korzystniejszym dla Polski podziale terytorialnym Śląska. 3 maja 2011 roku przypada 90. rocznica wybuchu tego zrywu.



Na wystawie, przygotowanej z tej okazji w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, zaprezentowane zostaną cenne pamiątki tamtych czasów, zarówno z okresu międzywojennego, jak i powojenne. To przede wszystkim liczne przyznawane powstańcom i kombatantom odznaczenia – od najwyższego polskiego orderu wojskowego Virtuti Militari zasłużonego powstańca podporucznika Marcina Watoły, po nieznane odznaczenie „Za Górny Śląsk 1921” – badacze nie wiedzą, kto je ustanowił i za co dokładnie było przyznawane.



Są też powstańcze sztandary, broń – niemieckie karabiny, pistolety, a także szable i bagnety. Powstańcy śląscy nie mieli mundurów, niektóre oddziały nosiły jedynie biało – czerwone opaski, czasami „spolszczano” niemieckie mundury, odrywając niemieckie emblematy i naszywając polskie. Na wystawie będzie jednak można obejrzeć dwie kurtki z mundurów kombatanckich, szytych według określonych przepisami wzorów na prywatne zamówienie już w okresie międzywojennym.



Ciekawostką są nieprezentowane wcześniej eksponaty związane z siłami niemieckimi, walczącymi w powstaniach – to odznaczenia i sztandar.



„Wartością tej wystawy jest możliwość zobaczenia materialnych pamiątek po powstaniach śląskich, w sumie mało propagowanych. Pochodzą zarówno z czasów powstań, jak i są efektem podejmowanych później działań, aby je upamiętnić” – powiedział PAP kurator wystawy dr Wojciech Moś.



Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, innych placówek muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można oglądać do końca czerwca. (PAP)



lun/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17