Bydgoszcz: wystawa historyczna "Od Starego Rynku do placu Wolności"

Wystawa stanowi rodzaj przewodnika po śródmieściu dawnej Bydgoszczy, który prezentuje historię miasta, charakterystyczne miejsca, elementy miejskiej architektury, a także żyjących dawniej w mieście ludzi i pozostałe po nich pamiątki.



Ekspozycja została podzielona na dwie tematyczne części. W pierwszej części zaprezentowano historię miasta na przestrzeni wieków, a w drugiej - skoncentrowano się na okresie międzywojennym.



W jednej z sal znajdują się dwa stoły multimedialne z tzw. oknami pamięci, w których można obejrzeć trasę spaceru. Jest też makieta z odtworzoną zachodnią pierzeję Starego Rynku rozebraną na początku drugiej wojny światowej i spichrzami nad Brdą (było pięć, obecnie są tylko trzy), a także z istniejącym kościołem na placu Wolności.



W innej sali uwypuklono Brdę i jej znaczenie, jako swoistego kręgosłupa gospodarczego i przestrzennego miasta. Pokazano jak funkcjonował transport wodny, handel (domy towarowe i jarmarki), usługi i przemysł. Przygotowano tzw. ścianę mówiącą, wyklejoną reklamami działających w okresie międzywojennym zakładów przemysłowych i usługowych, do których można "dodzwonić się" za pośrednictwem przygotowanego telefonu i wysłuchać krótkiej historii o zakładzie.



Fragment wystawy poświęcono bydgoskiemu muzeum, instytucji swym rodowodem sięgającej międzywojnia. W gablotach zaprezentowano eksponaty takie, jak źródła ikonograficzne i kartograficzne, dokumenty, plakaty i reklamy.



Oddzielny część ekspozycji stanowi specjalna przestrzeń edukacyjna, przygotowana z myślą o najmłodszych. Jest to miejsce, gdzie dzieci poprzez gry i zabawy mogą sprawdzić i praktycznie zastosować wiedzę nabytą w trakcie zwiedzania wystawy.



Przygotowano przewodnik po wystawie w formie książki i aplikacji na iPhona. Wystawa została zorganizowana w należących do muzeum zabytkowych spichrzach nad Brdą. (PAP)



rau/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17