Bydgoszcz: uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca

"W jakiejś dalekiej analogii wpisujemy się tutaj w starożytną tradycję. Już Platon zauważył, że to, co najbardziej buduje społeczeństwo, co buduje jego tożsamość, świadomość, to jest wspominanie momentów, które przyczyniały się do jego tworzenia, kształtowania się, konstytuowania" - powiedział w homilii bp Tyrawa.



Ordynariusz bydgoski zaznaczył, że "wspominanie bohaterów zobowiązuje". "Zobowiązuje do wytrwałości, do tego, abyśmy nie sprzeniewierzyli się i nie zmarnowali tego, co oni wywalczyli przelewając krew" - powiedział biskup.



Po mszy św. odprawionej w intencji powstańców wielkopolskich w bydgoskiej katedrze, uroczystości rocznicowe z ceremoniałem wojskowym odbyły się pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca.



"Dziękujemy tym, którzy wtedy, 93 lata temu, nie szczędzili sił, zdrowia, a nawet życia, aby bronić honoru Polski. Oddajemy hołd tamtym pokoleniom, których nie pokonały dziesięciolecia zaborów i koszmar I wojny światowej. Oddajemy hołd pokoleniom Polaków, którym ojczyzna zawdzięcza najwięcej – zawdzięcza swoją tożsamość i niezależny, wolny byt" – podkreślił prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.



Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W krótkim czasie opanowało niemal całą Wielkopolskę, a następnie Kujawy, Pałuki i część Krajny. Podpisanie w lutym 1919 roku rozejmu w Trewirze nie uspokoiło całkowicie sytuacji, walki i potyczki z Niemcami zdarzały się do końca 1919 roku.



W czerwcu 1919 roku wojska powstańcze zbliżyły się w okolice Bydgoszczy. W nocy z 15 na 16 czerwca 1919 r. w Murowańcu koło Bydgoszczy stoczono zaciętą bitwę. Poległo 15 powstańców, było wielu rannych. Niemcy zabrali ich do szpitala wojskowego w Bydgoszczy. Wśród rannych był nieznany z imienia i nazwiska powstaniec, który po kilku dniach zmarł, nie odzyskując przytomności. W 1925 r. w Bydgoszczy wzniesiono pomnik Nieznanego Powstańca, pod którym złożono trumnę ze szczątkami poległego, ekshumowanymi z mogiły na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.



We wrześniu 1939 roku Niemcy nakazali rozebranie pomnika, a także wydobyli i zniszczyli szczątki powstańca. Mogiła została zrekonstruowana po wojnie i ozdobiona rzeźbą autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego. (PAP)



olz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17