Bydgoszcz: czołg Stuart trafił do Muzeum Wojsk Lądowych

"Czołg poddany został gruntownym pracom renowatorsko-konserwatorskim. Dzięki temu pojazd jest sprawny technicznie – sam zjechał z lawety na plac przed naszym muzeum" - poinformowała Anna Popielarczyk-Pałęga z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.



W czasie II wojny światowej czołgi tego typu używane były przez żołnierzy polskich na Bliskich Wschodzie, w czasie walk we Włoszech, Francji, Belgii, Holandii i na terenie Niemiec. Po wojnie czołgi były nadal produkowane i przez pewien czas były na wyposażeniu niektórych armii, m.in. w Brazylii, skąd pochodzi pojazd, który trafił do Bydgoszczy.



Egzemplarz w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych był w dość dobrym stanie technicznym, ale wymagał wszechstronnej renowacji. Wyremontowano silnik, a także usunięto stare powłoki malarskie i pomalowano na nowo pancerz.



Muzeum wydało na renowację około 120 tys. zł, a prace przeprowadziła firma z Wielkopolski. Czołg nie ma oryginalnego uzbrojenia, ale jego repliki. Muzeum poszukuje także jeszcze kilku oryginalnych elementów jego wyposażenia.



"Eksponat zostanie zaprezentowany mieszkańcom miasta i regionu w dniu 11 listopada, podczas festynu z okazji Dnia Niepodległości. Tradycyjnie już można będzie wówczas zwiedzić także wnętrze czołgu T55, jak również przymierzyć mundury wojskowe z różnych epok i zapoznać się z wieloma modelami broni, będącej na wyposażeniu armii różnych krajów" - dodała Popielarczyk-Pałęga.



Do remontu trafił inny nabytek bydgoskiej placówki - niszczyciel czołgów Achilles. Pojazd jest jednak w gorszym stanie niż Stuart i w muzeum pojawi się prawdopodobnie za rok. (PAP)



olz/ ls/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Obrazki z muzeum; http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=PO&Date=20121025&Category=GALERIA&ArtNo=102509994&Ref=PH&Params=Itemnr=9 Kolejny ciekawy fant.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a