Bułgaria: wystawa skarbów trackich w Warnie

Wystawa jest zatytułowana: "Złoto Traków: legendy ożywają". Pokazane na niej przedmioty pochodzą ze zbiorów muzeów archeologicznych w Sofii, Płowdiwie i Warnie.



"Wystawa opowiada o Trakach, ich religii i rytuałach, które stały się jednym ze źródeł starożytnej mitologii greckiej, o powiązaniach między Trakami i starożytnymi Grekami w Europie Południowo-Wschodniej" - powiedział dyrektor sofijskiego Muzeum Historycznego prof. Bożydar Dymitrow.



W Warnie pokazano przedmioty związane z kultem boga Dionizosa oraz bogate dary pogrzebowe z pochówku arystokraty i bojownika: złoty wieniec i pierścień ze scenami mitologicznymi, amunicję, srebrny ryton, broń. Są to skarby z okolic wsi Złatica w południowo-wschodniej Bułgarii.



W oddzielnym pomieszczeniu znajduje się najsłynniejszy skarb znaleziony na ziemiach bułgarskich - z Panagiuriszte. Pochodzi on z IV wieku p.n.e. i należał do bardzo bogatego trackiego władcy, prawdopodobnie króla Sewta III. Zbiór składa się z dziewięciu naczyń o łącznej wadze 6,1 kg. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów starożytnej sztuki trackiej.



Na skarb składają się rytony w kształcie głów ludzkich i zwierzęcych ozdobione scenami z mitologii, bogato zdobiona amfora ze scenami nawiązującymi do wojny trojańskiej, z uchwytami w kształcie centaurów, oraz taca. Według fachowców przedmioty te, o wysokim poziomie artystycznym, powstały w grecko-azjatyckim kręgu kulturowym.



Wśród najciekawszych eksponatów jest złota biżuteria z III wieku p.n.e., znaleziona niedawno w Sinemorcu na południowym wybrzeżu czarnomorskim, grecka malowana ceramika z Sozopolu oraz zbiór rzymskich figurek i złotych ozdób, którego nielegalny wywóz udaremniono na granicy z Turcją.



Tracja to starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon (dziś Struma). Część Tracji była bardzo urodzajna, szczególnie w dolinie rzeki Hebros (dziś Marica). Zamieszkujące ją plemiona osiągnęły wysoki poziom rozwoju, w dużej części dzięki korzystnym kontaktom handlowym z nadmorskimi koloniami greckimi.



Najliczniejsze plemię trackie - Odrysi - utworzyło w IV wieku p.n.e. między Dunajem i Rodopami organizm państwowy. W swojej pięciowiekowej historii królestwo Odrysów było największym państwem w Europie Południowo-Wschodniej, które wytworzyło bogatą i niezwykle ciekawą kulturę materialną. W 46 roku n.e. zostało opanowane przez Rzymian i stało się rzymską prowincją pod nazwą Tracja.



Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)



man/ klm/ ap/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17