Bułgaria: spory w parlamencie w rocznicę dojścia komunistów do władzy

Propozycja lewicy, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar - zarówno z prokomunistycznego ruchu oporu, jak i ofiar komunistycznych represji po 9 września 1944 r. - minutą ciszy, spotkała się z kategorycznym sprzeciwem centroprawicy.



"To jest data, która odmieniła bieg historii w kraju. Nadal powoduje ona podziały, lecz po tylu latach powinna owocować mądrością" - oświadczył poseł lewicy Janaki Stoiłow.



"To jest wasza data, nie nasza. Według nas wtedy dokonano zamachu wojskowego" - oponował Weselin Metodiej z centroprawicy.



Szefowa parlamentu Cecka Caczewa odrzuciła wniosek lewicy, argumentując, że "data nie jest bezsporna, a parlament powinien szukać tego, co łączy".



Emocje w społeczeństwie wokół daty 9 września, który to dzień przez ponad 40 lat był oficjalnym świętem państwowym, spadły w porównaniu z początkiem lat 90., kiedy dochodziło do konfrontacji i ulicznych starć między zwolennikami reżimu komunistycznego i jego ofiar.



Obecnie obchody ograniczają się do złożenia kwiatów przed pomnikami. W Sofii organizacje antyfaszystowskie zebrały się pod pomnikiem partyzantów, a organizacje represjonowanych - przed pomnikiem ofiar komunizmu.



Na prowincji antyfaszystom będzie w następnych latach trudniej, gdyż większość pomników została zdemontowana i przeniesiona do muzeum sztuki totalitarnej, którego uroczyste otwarcie wyznaczono na przyszły tydzień.



Prawdziwe rozliczenie z historią wciąż się jednak w Bułgarii nie dokonało - uważają analitycy w kraju. Huczne obchody 100. rocznicy urodzin byłego przywódcy komunistycznego Todora Żiwkowa dwa dni temu były tylko jedną z oznak wciąż żywej nostalgii w społeczeństwie bułgarskim za czasami komunistycznymi.



Według obserwatorów, formalne akty, jak oświadczenie parlamentu, osądzające reżim komunistyczny czy ogłoszenie 1 lutego dniem pamięci ofiar komunizmu, pozostają bez szerszego odzewu, dopóki fakty i obiektywna analiza okresu 1944-1989 r. nie trafią do podręczników historii.



Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)



man/ mw/ kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17