Brytyjska biografia Polki - asa brytyjskiego wywiadu

Książka nosi tytuł "The Spy Who Loved: The Secrets and Lives of Chrisine Granville" - w wolnym tłumaczeniu "Szpieg, który kochał: tajemnice i wcielenia Christine Granville".



Publikację, która ukaże się również w USA w wydawnictwie St Martin's Press, chwali tygodnik "The Economist" zaznaczając, że "oparta jest na drobiazgowych badaniach historycznych, napisana z pasją i ma niepowtarzalny klimat". "To nie tylko opowieść o wyjątkowo odważnej i skomplikowanej osobowości polskiej patriotki, ale także naukowy i trzymający w napięciu zapis tajnych operacji w okupowanej Europie" - ocenia "The Economist".



"Mulley wyjątkowo dobrze rozsupłała anegdoty i realia życia tajnej agentki. (...) Kobieta, która żyła obsesją niebezpiecznych przygód, ocierała się o niebezpieczeństwo i miała namiętne historie miłosne, sama umarła z powodu obsesji, tym razem cudzej. W hotelu w dzielnicy South Kensington zabił ją schizofrenik, były kochanek, mający obsesję na jej punkcie" - przypomniał tygodnik.



"Wyniszczająco atrakcyjna dla mężczyzn, (...) kilkakrotnie przedzierała się na nartach do okupowanej Polski, skakała ze spadochronem we Francji, przyznano jej Złoty Medal Zasługi, francuski Croix de Guerre. Uratowała życie kilku towarzyszom, w tym jednemu z licznych kochanków na krótko przed egzekucją z rąk Gestapo" - pisze o bohaterce książki recenzent "The Economist".



"Daily Telegraph" uznał książkę za "wspaniałą" i chwali autorkę za "hipnotyzujący szczegół". "Dzięki biografii (...) Christine Granville jest żywa i fascynująca (...); to postać promieniująca magnetyzmem, bezpardonową determinacją i odwagą, które - jak przyznaje to wielu mężczyzn - przejmowały ich dreszczem".



Pochodząca z arystokratycznej polskiej rodziny, dwukrotnie zamężna Krystyna Skarbek przyjechała w 1939 r. do Anglii z Afryki, gdzie jej mąż poszukiwał złota. Przekonała brytyjski wywiad, by ją zatrudnił. Pod przybranym nazwiskiem Christine Granville uczestniczyła w misjach specjalnych SOE (Special Operations Executive) powołanej przez Winstona Churchilla dla dywersji w krajach okupowanych przez Niemcy m.in. we Francji.



W technikach walki z użyciem broni szkolił ją Kim Philby, podwójny brytyjsko-sowiecki agent, który zbiegł do Moskwy w 1963 r.



Do okupowanej Polski docierała na nartach z Węgier. Przekazała do Londynu doniesienia o koncentracji niemieckich czołgów, co umożliwiło Churchillowi ostrzeżenie Stalina przed inwazją Hitlera na ZSRR (operacja Barbarossa). W okupowanej Warszawie odwiedziła matkę Stefanię Goldfeder.



Po powrocie z jednego z wypadów do Polski została w 1941 r. aresztowana wraz ze swoim partnerem Andrzejem Kowerskim przez węgierską policję, która zamierzała ich wydać Gestapo. Granville przekonała węgierskiego lekarza, że jest gruźliczką, gryząc się w język i pozorując atak krwawego kaszlu. Z Węgier wydostała się w bagażniku samochodu brytyjskiego dyplomaty Owena O'Malley'a.



W 1944 r. została zrzucona do Francji, gdzie organizowała ruch oporu jako Pauline Armand i uwolniła swego dowódcę belgijskiego agenta Francois Cammaertsa z rąk Gestapo na kilka godzin przed egzekucją.



Granville była prototypem dla postaci Vesper Lynd z książki "Casino Royale" Iana Fleminga, autora serii książek o przygodach Jamesa Bonda. Po wojnie, zwolniona z miesięcznym wymówieniem przez brytyjski wywiad, miała trudności na rynku pracy. Pracowała jako kelnerka na statku wycieczkowym.(PAP)



asw/ hes/




Dyskusja na dany temat:


  • krakus57 napisał:

    A nie łatwiej zobaczyc w NA - Kev personal files SOE sygn : HS 9/612 wraz z całościa seria zespołu : HS , mozna dodac akta z IPMS z zespołu Sztab NW Oddział VI . Pozdrawiam serdecznia MJR



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a